آلارم های صوتی:

آلارم‌های صوتی را می‌توان به صورت تکی و یا ترکیب شده با انواع چراغ سیگنال، برج سیگنال، مرکز آلارم و … استفاده کرد. برای تهیه‌ی یک آلارم صوتی باید مشخصه‌های زیر را مد نظر داشته باشیم:

  • نوع آلارم که می‌تواند زنگ، بیزر، صدای ضبط شده، آژیر الکترونیک و یا آژیر موتوری باشد.
  • شدت صدا که با توجه به محیط و کاربری مشخص می‌شود.
  • محیط نصب از نظر نفوذ اجسام خارجی، مایعات، آلاینده‌ها، صدای تجهیزات و …
  • روش نصب که می‌تواند روی تابلو، در محیط سرپوشیده، باز و … باشد.
  • مشخصات تغذیه از نظر ولتاژ، جریان و …

در ادامه‌ی این مقاله با آلارم‌های صوتی به صورت مختصر آشنا شده و روش‌های نصب آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بیزر (Buzzer):

ساده‌ترین نوع آلارم‌های صوتی بیزرها بوده و طبق تصویر زیر، در مدل‌های قابل نصب روی بردهای الکترونیک، قابل نصب روی سطح و نصب درون سوراخ ساخته می‌شوند. این قطعه دارای دو سیم بوده و با اعمال ولتاژ شروع به تولید صدا می‌کند. هنگام تهیه‌ی بیزر باید به ثابت یا قطع و وصل شدن صدا، شدت صدا و ولتاژ تغذیه توجه کنید. توجه داشته باشید که بیزرها الکترونیک بوده و هیچ قطعه‌ی مکانیکی در آن‌ها استفاده نشده است. در تابلو برق‌ها معمولا از بیزر های ۲۲ میلی متری استفاده می‌شود. این مدل همانند سیگنال‌ها نصب می‌شوند.

زنگ اخبار:

این مدل از آلارم‌های صوتی بر اساس مغناطیس کار کرده و بیشتر برای محیط‌های باز، سالن‌ها، درب‌ها و … مناسب هستند. طبق تصویر زیر، با اعمال ولتاژ تغذیه‌ که معمولا متناوب است، یک اهرم حرکت کرده و گوی فلزی را به کاسه‌ می‌زند. این ضربه‌ها با سرعت بالایی بوده و صدای زیادی تولید می‌کند. ساختمان این مدل از زنگ‌ها بسیار ساده بوده و در مقابل تغییرات ولتاژ، نفوذ اجسام خارجی و … مقاوم هستند.

آژیر الکترونیک:

آژیرهای الکترونیک از نظر نوع و میزان صدا در گروه‌های مختلفی تولید می‌شوند. به عنوان مثال برخی از این آژیرها دارای ترمینال‌های متعددی بوده و با اعمال ولتاژ به آن‌ها، آلارم‌های صوتی مختلفی را پخش می‌کنند. آژیرهای الکترونیک را می‌توان در کنار تابلو برق‌ها، محیط‌های بسته و یا محیط‌های باز نصب کرد. هنگام نصب باید به جهت خروجی آژیر توجه شود. این قسمت باید به گونه‌ای نصب شود که آب یا اجسام خارجی در آن جمع نشود.

آژیرهای موتوری:

در این روش از یک الکتروموتور و تعدادی پره برای تولید صدا استفاده می‌شود. اندازه‌ی الکتروموتور با میزان صدای آژیر وابسته بوده و می‌تواند یک موتور جریان مستقیم کوچک و یا یک الکتروموتور سه فاز باشد. این مدل از آژیرها تنها یک نوع صدا داشته و بیشتر برای محیط‌های باز و گسترده استفاده می‌شوند.

چراغ سیگنال بیزر دار:

یک سیگنال نوری به تنهایی نمی‌تواند اپراتور را به محل مورد نظر احضار کرده و برای این کار باید راه بهتری پیدا کرد. برای رفع این مشکل می‌توان از آلارم‌های صوتی استفاده کرد. مشکل آلارم صوتی این است که برای تعداد زیاد در یک محل قابل استفاده نیست. به عنوان مثال نمی‌توان از یک آلارم صوتی برای حالت در حال کار و از یک آلارم دیگر برای حالت خطا استفاده کرد.

راه بعدی استفاده از ترکیب آلارم صوتی و نورانی به صورت یک واحد است. برای این کار نوعی از چراغ‌های سیگنال به بیزر داخلی مجهز شده‌اند. با وصل تغذیه در این سیگنال‌ها یک لامپ شروع به چشمک زدن کرده و هم‌زمان بیزر آن نیز فعال می‌شود. به عبارت دیگر آلارم نوری و صوتی در این قطعه به صورت هم‌زمان تولید می‌شود.

نکته‌ی مهم در این قطعه این است که برای عملکرد آلارم صوتی نیازی به مدار یا سیستم خارجی نداشته و می‌توان آن را همانند چراغ‌های سیگنال معمولی در یک سوراخ نصب و سیم‌بندی کرد. به عنوان مثال در تصویر زیر، دیاگرام الکتریکی سیگنال بیزر دار را مشاهده می‌کنید. این قطعه همانند دیگر چراغ‌ها تنها دو ترمینال X1 و X2 را داشته و هیچ المان اضافی و یا قابل تنظیمی در آن وجود ندارد.

این نوع از چراغ‌ها با رنگ‌های متفاوت ساخته شده و قدرت صوتی آن‌ها به اندازه‌ای است که در یک محل سرپوشیده و بدون صدای اضافی شنیده شود. در صورت لزوم استفاده از آلارم صوتی و نورانی در محل‌های باز یا پر سر و صدا باید از تجهیزات اخباری دیگری استفاده کرد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان