معرفی کابل خشک ۲۰ کیلو ولت:

در قسمت جداول و علائم الکتریکی با تعریف سیم و کابل به صورت کلی آشنا شدیم. در سطوح ولتاژی مختلف، نوع و تعداد لایه های تشکیل دهنده ی کابل متفاوت بوده و هر کدام نقش خاصی دارند. در این قسمت با توجه به تصویر زیر با لایه های تشکیل دهنده ی یک کابل فشار قوی آشنا می شویم.کابل فشار قوی

  1. هادی وظیفه انتقال جریان الکتریکی را داشته و در دو نوع مس و آلومینیوم در کابل ها استفاده می شود. بعلت قابلیت هدایت کمتر آلومینیوم؛ سطح مقطع این کابل ها در جریان برابر بیشتر از هادی مسی می باشد. به عنوان مثال اگر انتقال ۱۰۰ آمپر جریان مد نظر باشد؛ هادی آلومینیوم تقریبا ۱٫۶ برابر هادی مس خواهد بود.
  2. لایه‌ی نیمه هادی وظیفه‌ی یکنواخت کردن میدان اطراف هادی را داشته و در کابل های فشار ضعیف به بالا وجود دارد. این لایه در دو قسمت وجود دارد. اول روی هادی و دوم روی عایق آن.
  3. عایق اصلی کابل در این قسمت قرار دارد. با توجه به ولتاژ کابل؛ نوع و ضخامت این قسمت می تواند متفاوت باشد.
  4. یکی دیگر از لایه های نیمه هادی در این قسمت قرار دارد.
  5. کاغذ گرافیتی
  6. در کابل های فشار ضعیف به بالا حتما شیلد وجود دارد. این شیلد که نقش حفاظتی دارد در یک سمت و یا هردو سمت اتصال سرکابل به زمین متصل می شود.
  7. غلاف نقش حفاظت مکانیکی کابل داشته و لایه های داخلی را در برابر صدمات مکانیکی محافظ می کند. این قسمت با توجه به کاربری کابل بوده و در سطوح ولتاژی مختلف از فشار ضعیف به بالا وجود دارد.
  8. پوشش نهایی، تمام لایه های کابل را در بر می گیرد. در صورتی که کابل ها چند رشته باشد تمام هادی ها در غلاف نهایی قرار خواهد گرفت.

در ادامه تصاویر واقعی یک کابل فشار متوسط با عایق XLPE را مشاهده می کنید. در این آلبوم سعی شده هر کدام از لایه های تشکیل دهنده‌ی کابل به خوبی نمایش داده شود. لطفا با موس به عکس ها اشاره کرده و عنوان هر کدام را مشاهده کنید. در ابتدا و انتهای کابل های فشار متوسط به بالا و جهت اتصال آن ها به دیگر تجهیزات از سرکابل استفاده می شود. بیشترین نرخ اتصالی در این قسمت از کابل های بوده و می توانید تصاویر مربوط به اتصالی سرکابل خشک؛ چپقی؛ روغنی و … را در بخش حوادث و ایمنی در برق مشاهده کنید.