تایمر ستاره مثلث یا Star-Delta:

در راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز به روش ستاره و مثلث، از سه کنتاکتور با عنوان‌های اصلی، ستاره و مثلث استفاده می‌شود. با توجه به مدار قدرت نمایش داده شده در تصویر زیر، روش کار به این صورت است که در لحظه‌ی استارت دو کنتاکتور اصلی و ستاره روشن شده و موتور با جریان پایین راه اندازی می‌شود. لازم به ذکر است که در مدارهای مختلف ممکن است به اثرات ترتیب روشن شدن این دو کنتاکتور اشاره شده باشد ولی با توجه به سرعت بالای جریان برق، این دو کنتاکتور تقریبا با هم وصل می شوند. در این مدار بعد از گذشت زمان کافی می‌توان موتور را به حالت مثلث سوئیچ کرده و بار کامل را از آن دریافت کرد.

در مدارهای خودکار جابه‌جایی بین کنتاکتورها توسط تایمرها انجام می‌شود؛ به این صورت که بعد از گذشت زمان تنظیمی، ابتدا کنتاکتور ستاره خاموش و بعد از اطمینان از خاموش شدن آن، کنتاکتور مثلث روشن می‌شود. در تصویر زیر مدار قدرت راه انداز ستاره مثلث با سه عدد کنتاکتور شامل K1 کنتاکتور ستاره، K2 کنتاکتور اصلی و K3 کنتاکتورمثلث به همراه F1 فیوزهای ذوب شونده و F2 رله‌ی بی‌متال برای کنترل جریان الکتروموتور را مشاهده می کنید.

جابه‌جایی بین کنتاکتورهای ستاره و مثلث باید با نهایت سرعت و ایمنی کامل انجام شود. نکته‌ی مهم ایمنی در مدارهای ستاره مثلث، عدم وصل هم‌زمان کنتاکتور ستاره و مثلث است چون این حالت باعث وقوع اتصال کوتاه سه فاز در کنتاکتورها خواهد شد. برای جلوگیری از این هم‌زمانی می‌توان از اینترلاک الکتریکی، اینترلاک مکانیکی و تایمر ستاره مثلث استفاده کرد. لازم به ذکر است که اینترلاک الکتریکی به معنی قرار دادن پلاتین بسته‌ی کنتاکتورها در مسیر بوبین یکدیگر است.

با شرح موارد بالا ممکن است این سوال مطرح شود که تایمر ستاره مثلث چه تفاوتی با مدل‌های دیگر دارد و چرا باید از آن استفاده کنیم؟ تایمر ستاره مثلث از نظر نوع و تعداد خروجی در مدل‌های متنوعی ساخته شده و با نماد های های مختلف نیز نمایش داده می‌شود.

به عنوان مثال در تصویر زیر و گزینه‌ی (a) تایمر ستاره مثلث دو سیمه با دو پلاتین باز، (b) تایمر ستاره مثلث سه سیمه با یک پلاتین چنج آور و (c) تایمر ستاره مثلث سه سیمه با یک پلاتین بسته و یک پلاتین باز مجزا را مشاهده می‌کنید. این علائم توسط شرکت ABB برای معرفی انواع تایمر ستاره مثلث در نظر گرفته شده و ممکن است استانداردهای مرجع نمادهای متفاوتی را انتخاب کنند. تایمرهای ستاره مثلث در مدل های دو سیمه و سه سیمه ساخته می شوند که استفاده‌ی هریک در مدار فرمان متفاوت است.

اصلی‌ترین وظیفه‌ی تایمر ستاره مثلث، ایجاد تأخیر بین خاموش کردن کنتاکتور ستاره و روشن کردن کنتاکتور مثلث است. این تأخیر باید به حدی باشد که مکانیزم کنتاکتور ستاره به صورت کامل به حالت اول برگشته و پلاتین‌های بسته‌ی آن که در قسمت‌های دیگر استفاده شده‌اند نیز مجدد بسته شوند.

قابل ذکر است که در تایمر ستاره مثلث زمان راه اندازی ستاره قابل تنظیم و زمان تأخیر به صورت ثابت قابل تنظیم و کمتر از ثانیه است. برای درک بهتر از شیوه‌ی کار تایمرهای ستاره مثلث لطفا به تصویر زیر، توجه کنید. در این تصویر و طبق گزینه‌ی (a) با وصل تغذیه‌ ابتدا پلاتین ۱۷ به ۱۸ متصل شده و موتور در حالت ستاره راه اندازی می‌شود. بعد از پایان زمان گیری، پلاتین اول، کنتاکتور ستاره را قطع و پس از گذشت زمان ثابت، پلاتین دوم کنتاکتور مثلث را وصل می‌کند.

در گزینه‌ی (b) با وصل تغذیه و کنتاکت کنترل، پلاتین بسته کنتاکتور ستاره را روشن می‌کند. بعد از سپری شدن زمان راه اندازی، این پلاتین با زمان ثابت قطع شده و مجدد وصل می‌شود. این کار با طراحی مدار فرمان خاصی باعث قطع کنتاکتور ستاره و وصل کنتاکتور مثلث خواهد شد.

در گزینه‌ی (c) با وصل تغذیه و کنتاکت کنترل،  پلاتین بسته باعث وصل کنتاکتور ستاره شده و بعد از گذشت زمان راه اندازی، این پلاتین قطع و بعد از یک زمان ثابت، پلاتین باز بسته می‌شود.

در بسیاری از مدارها به جای تایمر ستاره مثلث از تایمر معمولی استفاده می‌شود. این تایمرها فرمان قطع ستاره و وصل مثلث را بلافاصله صادر کرده و وظیفه‌ی ایجاد تأخیر بر عهده‌ی پلاتین‌های کنتاکتور می‌باشد. این کار در برخی موارد ممکن است غیر ایمن باشد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان