جبران سازی توان راکتیو چیست؟

جبران سازی توان راکتیو

ازنظر شرکت‌های برق، نوع انرژی مصرفی و زمان مصرف آن‌ها اهمیت دارد به همین علت لوازم اندازه‌گیری همواره توان‌های اکتیو و راکتیو را در بازه‌های زمانی(تعرفه‌های انرژی در زمان‌های مختلف متفاوت بوده و به گروه‌های بی‌باری، میان‌باری و اوج‌بار تقسیم می‌شود.)مختلف ثبت می‌کنند. توان راکتیو مصرفی باعث افزایش هزینه‌ها در انتقال و توزیع انرژی می‌شود به همین علت شرکت‌های برق بابت مصرف این توان هزینه دریافت می‌کنند.یکی از راه‌های کاهش یا حذف توان راکتیو مصرفی استفاده از خازن در تأسیسات و بعد از کنتورها است. با این روش خازن‌ها توان راکتیو موردنیاز را تأمین کرده و دیگر نیازی به دریافت آن از شبکه و پرداخت جریمه نیست.

در اغلب موارد بهترین روش جبران سازی توان راکتیو، استفاده از خازن‌های فشار ضعیف(جبران سازی فشار ضعیف هزینه‌ی کمتری نسبت به جبران سازی فشار متوسط دارد.) به‌صورت مجتمع یا بانک خازن است. در این روش تعدادی خازن (تعداد و توان خازن‌ها بر اساس توان راکتیو کل و تغییرات بار محاسبه می‌شود.) توسط یک رگولاتور و با توجه به میزان توان راکتیو موردنیاز به شبکه سوئیچ می‌شوند. (در دوره تصویری طراحی بانک خازن به صورت مفصل و تخصصی این موارد بررسی شده است.)

سوئیچ خازن‌ها با سوئیچ بارهای معمولی متفاوت بوده و اغلب در بانک‌های خازن از کنتاکتورهای خاصی با عنوان کنتاکتور خازنی (جریان لحظه‌ی استارت خازن‌ها به همراه ساختمان و علت استفاده از کنتاکتورهای خازنی در کتاب و دوره‌ی تصویری کلیدهای فشار ضعیف بررسی شده است.) استفاده می‌شود.علاوه بر موارد ذکرشده، در هر خط خازن فیوز‌های ذوب شونده یا بریکر جهت حفاظت جریانی نیز وجود دارند.

در تصویر زیر علاوه بر موارد ذکرشده، سلف‌هایی به‌صورت سری با خازن نمایش داده‌شده است. این فیلترها با توجه به هارمونیک‌های مدار انتخاب می‌شوند.

جبران سازی توان راکتیو

بانک خازن باید در ابتدایی‌ترین قسمت ورودی توان قرار بگیرد تا توان راکتیو کلی سیستم را تأمین کند. با این شرایط و طبق تصویر زیر، بهترین محل برای راه‌اندازی یک سیستم جبران سازی مجتمع، داخل تابلوی توزیع اصلی و یا بافاصله‌ای بسیار کم نسبت به آن است.

پلن های الکتریکی

با توجه به مطالب شرح داده‌شده تاکنون، می‌توان دیاگرام تک‌خطی یک پست کامل را طبق تصویر زیر ترسیم کرد.

دیاگرام تکخطی یک پست کامل

مقاله فوق برگرفته از کتاب پلن های الکتریکی،تالیف مثلث زرد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید