ساعت دیجیتال:

ساعت‌های دیجیتال در دو مدل کلی هفتگی و سالانه ساخته شده و نسبت به نوع آنالوگ مزیت‌های زیادی دارند. هر یک از مزایای ذیل، در ادامه‌ بیشتر بررسی خواهد شد:

  • فاقد هر گونه قطعات مکانیکی و صدا هستند.
  • فوق‌العاده دقیق بوده و قابلیت تنظیم بازه‌های یک دقیقه‌ای، تنظیم موقعیت جغرافیایی، تاریخ، فصل و … را دارند.
  • دارای صفحه نمایش با نور پس زمینه بوده و می‌توانند زمان، حالت رله‌ها، روزهای هفته، حالت دستی، خودکار و … را نمایش دهند.
  • می‌توانند به صورت خودکار تغییر ساعت در سال را انجام دهند.
  • در برخی ساعت‌های دیجیتال می‌توان تغییر تنظیمات و همگام‌سازی را از طریق شبکه‌های صنعتی، وب، حافظه‌های قابل حمل، آنتن‌های وایرلس و … انجام داد.
  • در برخی مدل‌ها می‌توان با واحدهای توسعه، تعداد ورودی و خروجی‌ها را افزایش داد.
  • در برخی مدل‌ها قابلیت دریافت فرمان به صورت دیجیتال از قطعات دیگر وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر با ساعت‌های دیجیتال از شرح موضوع دقت شروع می‌کنیم. دیدیم که در ساعت‌های الکترومکانیکی با بازه‌های روزانه و هفتگی، واحد تنظیمات بین ۱۰ تا ۶۰ دقیقه بود اما در ساعت‌های دیجیتال این واحد به یک دقیقه می‌رسد. یعنی ما می‌توانیم تجهیزات را با دقت یک دقیقه در طول روز، هفته، ماه یا سال خاموش و روشن کنیم.

از آن‌جایی که این ساعت‌ها دیجیتال هستند، علاوه بر زمان، می‌توان تاریخ را نیز در آن‌ها تنظیم کرد؛ البته در بیشتر ساعت ها قابلیت تنظیم تاریخ شمسی وجود ندارد. مزیت اصلی وجود تاریخ این است که روزهای هفته، ماه، فصل و سال به صورت دقیق شناسایی شده و ساعت می‌تواند تغییر خودکار در شش ماه اول و دوم را نیز انجام دهد. لازم به ذکر است که قابلیت تغییر خودکار ساعت در شش ماه اول و دوم می تواند غیر فعال شود.

بیشتر ساعت‌های دیجیتال جهت کاهش مصرف انرژی بعد از چند دقیقه صفحه و نور پس زمینه را کاملا خاموش می‌کنند. در صورتی که با این حالت روبه‌رو شدید می‌توانید یکی از کلیدهای روی ساعت را فشار دهید. با این کار ساعت به حالت آماده به کار درخواهد آمد. در صورتی که ساعت تا قبل از این تنظیم نشده و یا توسط کلید روی آن ریست شده باشد، با فشردن اولین کلید ضمن روشن شدن صفحه، علائم روی آن شروع به چشمک زدن کرده و این مورد را گوشزد می‌کند که هیچ تنظیمی در حافظه‌ی داخلی وجود ندارد.

برنامه‌ریزی و تنظیمات در ساعت‌های دیجیتال با شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. اولین و ساده‌ترین راه، استفاده از کلیدهای تعبیه شده روی ساعت است. در تصویر زیر کلیدهای تنظیم را مشاهده می کنید. با این کلیدها می‌توان ضمن تنظیم ساعت و تاریخ، یک خط برنامه‌ی کاری شامل ساعت روشن یا خاموش، روز هفته، ماه و سال ایجاد کرده و یا خروجی‌ها را در حالت دستی و اتوماتیک قرار داد. توجه کنید که ساعت‌ها از نظر تعداد خط های برنامه‌ریزی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. قبل از تهیه به حداقل تعداد برنامه‌های مورد نیاز دقت کنید.

ایجاد برنامه‌های پیچیده با کلیدهای روی ساعت ساده نبوده و به همین علت در مدل‌های پیشرفته‌تر، ضمن امکان تنظیم از طریق کامپیوتر، قابلیت اتصال حافظه‌های قابل حمل نیز در آن‌ها وجود دارد. با این کار نرم‌افزار ساعت را روی کامپیوتر نصب کرده و تمام تنظیمات را در آن ایجاد می‌کنیم. در مرحله‌ی بعد اطلاعات را روی حافظه منتقل کرده و آن را در ساعت‌ها آپلود می‌کنیم.

طبق تصویر زیر، استفاده از حافظه‌های قابل حمل در تنظیم ساعت‌ها فقط به تنظیم توسط کامپیوتر محدود نشده و می‌توان از آن برای کپی و منتقل کردن اطلاعات یک ساعت به ساعت‌های دیگر نیز استفاده کرد. این قابلیت باعث کاهش زمان تنظیم اولیه، ریست کردن، تغییرات بعدی، تعویض ساعت‌ها و … خواهد شد. توجه کنید که این گزینه در تمام ساعت‌ها وجود ندارد. قبل از تهیه‌ی ساعت حتما قابلیت‌های آن را بررسی کنید.

مرحله‌ی بعد، تنظیم خودکار ساعت‌هاست. آیا متوجه تغییر ساعت تلفن همراه یا کامپیوتر خود به صورت خودکار شده‌اید؟ چرا این ساعت‌ها همیشه دقیق هستند؟

علت تنظیم دقیق این ساعت‌ها استفاده از یک مرجع برای همگام‌سازی است. این مرجع می‌تواند اینترنت یا اپراتور تلفن همراه شما باشد. یکی دیگر از مزایای ساعت‌های دیجیتال، امکان همگام‌سازی دقیق آن‌ها با یک مرجع دیگر است. توجه کنید که این گزینه در تمام ساعت‌ها وجود ندارد. قبل از تهیه‌ی ساعت حتما قابلیت‌های آن را بررسی کنید.

برای این کار ساعت‌ها باید از طریق پورت‌های صنعتی یا آنتن‌های وایرلس به یک شبکه یا ماهواره متصل شود. به عنوان مثال در تصویر زیر، اتصال چند ساعت به آنتن وایرلس جهت همگام‌سازی خودکار آن‌ها از طریق ماهواره‌ها را مشاهده می‌کنید. در برخی مدل‌ها می‌توان از طریق شبکه به صورت با سیم و بدون سیم، علاوه بر همگام‌سازی، تنظیمات ساعت‌ها را نیز تغییر داد. برای این کار نرم‌افزارهای ساده و سبکی توسط شرکت‌های سازنده ارائه می‌شود.

با افزایش دقت و تعداد برنامه‌های زمان‌بندی، باید تعداد پلاتین‌های خروجی و غیر هم‌زمان در ساعت‌ها نیز افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که پلاتین‌های هم زمان تنها برای روشن کردن یک وسیله استفاده شده و در مدارهای پیچیده مفید نیستند.

از طرفی به منظور کاهش ابعاد و هزینه، در قاب اصلی ساعت‌های دیجیتال معمولا یک یا دو پلاتین باز، بسته یا چنج آور قرار داده می‌شود. برای رفع مشکل فوق باید از واحدهای اضافی یا توسعه استفاده کنیم. با این کار و توسط یک ساعت می‌توانیم تعداد زیادی از لوازم را کنترل کنیم. به عنوان مثال و طبق تصویر زیر، از یک ساعت برای کنترل ۶ خط خروجی استفاده شده است.

البته واحدهای اضافی فقط مربوط به افزایش تعداد خروجی‌ها نیستند. در برخی از ساعت‌ها قابلیت اضافه کردن ماژول‌های شبکه، آنتن، ورودی و … نیز در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال و طبق تصویر زیر، با اضافه کردن یک ماژول LAN، علاوه بر شبکه کردن ساعت با تجهیزات داخلی، می‌توان از طریق اینترنت نیز به آن دسترسی پیدا کرد. به منظور دسترسی ساده و تغییر تنظیمات، نرم‌افزار این ساعت‌ها تحت وب نوشته شده و تنها به اشتراک اینترنت و یک مرورگر معمولی نیاز دارد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان