سنسور مغناطیسی: Reed, Magnetic Sensor:

این سنسور به میدان مغناطیسی حساس بوده و در گروه سنسورهای بدون تماس و دیجیتال قرار می‌گیرد . قسمت اصلی سنسور مغناطیسی از یک تیغه با جنس فرو مغناطیس مانند آلیاژ آهن یا نیکل تشکیل شده که داخل یک لوله‎‌ی شیشه‌ای قرار دارد. این لوله‌ی شیشه‌ای کاملا ایزوله بوده و از گازهای خنثی مانند نیتروژن پر شده است. طبق تصویر زیر، هر گاه میدان مغناطیسی آهنربای دائم یا آهنربای الکتریکی در مجاورت این سنسور قرار بگیرد، خروجی آن به صورت پلاتین نرمال باز، نرمال بسته و یا چنج آور تغییر وضعیت خواهد داد.

از نظر برگشت به حالت عادی، سنسورهای مغناطیسی به دو گروه برگشت پذیر و خودنگهدار (Latch Magnetic Sensor) تقسیم می‌شوند. در مدل برگشت پذیر با فاصله گرفتن میدان و یا قطع شدن آن، پلاتین به حالت اول بر خواهد گشت اما در مدل خودنگهدار با قطع میدان مغناطیسی، پلاتین آخرین وضعیت خود را حفظ می‌کند.

از سنسورهای مغناطیسی می‌توان برای شمارش اجسام، کنترل درب‌ها، اندازه‌گیری سرعت چرخش، کنترل موقعیت اجسام، کنترل سطح مایعات و … استفاده کرد. این سنسور می‌تواند به صورت تکی و یا با آهنربای دائم ارائه شود. به عنوان مثال در تصویر زیر، سنسور مغناطیسی شرکت ABB به همراه آهنربای دائم جهت کنترل درب را مشاهده می‌کنید. از مزیت سنسورهای مغناطیسی می‌توان مواردی مانند عدم وجود قسمت‌های مکانیکی، طول عمر بالا و توانایی کار در محیط‌های آلوده را نام برد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان