شستی پیزوالکتریک یا خازنی:

بهداشت و ایمنی در محل های خاص مانند بیمارستان ها، شرکت های داروسازی، صنایع نظامی، محل های پر خطر از نظر وجود گاز و غبارهای قابل اشتعال، صنایع غذایی و نوشیدنی، بسیار مهم است. در این صنایع معمولا از تجهیزات ولتاژ پائین و مقاوم در برابر نفوذ اجسام خارجی، آب، مواد شوینده، مواد ضد عفونی کننده و … استفاده می کنند. در صورتی که نیاز به استفاده از شستی در این صنایع باشد، توصیه ی اول استفاده از شستی های خازنی یا پیزو الکتریک Piezoelectric/Capacitive Push button, Momentary Touch Button است. در تصویر زیر یک نمونه شستی خازنی با چراغ به صورت حلقه ای را مشاهده می کنید.

این شستی ها فاقد هرگونه قطعه ی متحرک یا مکانیکی No Moving Parts بوده و با توجه به بدنه‌ی استیل و یک پارچه، کاملا صنعتی و فوق العاده در برابر لرزش، رطوبت، نفوذ اجسام خارجی، پاشش مایعات با فشار بالا و تغییرات دما مقاوم هستند؛ به طوری که درجه‌ی حفاظتی آن ها تا UL Type 4/4X/13;IP68, IP69K ارتقا پیدا کرده است. در کنار ایمنی و درجه‌ی حفاظتی بسیار بالا، عمر این شستی ها نیز به علت نداشتن قطعات متحرک، بسیار بالا بوده و از طرف شرکت های سازنده بیش از ۵۰ میلیون عملکرد اعلام شده است.
شستی های خازنی دارای تغذیه‌ بوده و در صورتی که صفحه‌ی آن ها با انگشت دست تحریک شود، یک خروجی به صورت نرمال باز یا نرمال بسته را تغییر می دهند.
برخلاف شستی های تاچ و بدون نیاز به فشار Zero-Force Touch Button، برای تحریک این شستی باید فشاری بین ۵ تا ۹ نیتون روی صفحه‌ی شستی اعمال شود تا از عملکرد های ناخواسته مانند برخورد تصادفی دست جلوگیری شود. در تصویر یک نمونه شستی خازنی بدون چراغ را مشاهده می کنید.

شستی های پیزوالکتریک یا خازنی در مدل های خروجی دائم و خروجی پالس ساخته شده و طبق تصویر زیر، از نظر ظاهری در مدل های رنگی، معمولی، چراغ نقطه ای و چراغ رینگ یا حلقه ای وجود دارند. چراغ این شستی ها از نوع LED و در رنگ های مختلف مانند سبز، قرمز، سفید، آبی و زرد وجود دارد.

خروجی این شستی ها به صورت الکترونیک Switch Ratings: 24Vdc, 100mA N.C, 200mA N.O Pulse بوده و می توان آن را مستقیم به تجهیزات ابزار دقیق یا رله ها، کنتاکتورها و … متصل کرد.
از نظر فیزیکی، شستی های خازنی مانند دیگر شستی ها روی سطح بیرونی تابلو، جعبه های استاندارد یا ماشین آلات و با یک سوراخ نصب می شوند. این شستی ها فاقد لوازم جانبی مانند لیبل و کنتاکت های اضافی بوده و هنگام خرید باید به شکل ظاهری و نوع پلاتین آن ها دقت شود چون بعدا نمی توان تغییری در آن ایجاد کرد.
به عنوان مثال در برخی از کاتالوگ ها پلاتین های نرمال باز برای شستی های معمولی و لامپ دار در رنگ های سبز، سفید، آبی و زرد و پلاتین نرمال بسته تنها برای شستی های لامپ دار قرمز رنگ ارائه می شود.

قابل ذکر است که صفحه‌ی شستی های خازنی در دو مدل معمولی و مقاوم در برابر حکاکی با لیزر ارائه می شود و شرکت های سازنده در سفارش های بالا، هرگونه سیمبل، اعداد و نوشته را طبق درخواست مشتری روی شستی ها حک می کنند.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان