فرستنده در سیستم های بدون سیم:

در سیستم ارسال فرمان به صورت بدون سیم، از یک یا چند فرستنده استفاده می شود. فرستنده ها به صورت های شستی، کلیدهای آویز یا ریسمانی، میکروسوئیچ، کلید سلکتوری و … وجود دارند. نوع و تعداد فرستنده ها بسیار متنوع بوده و بر اساس شرایط مدار، محیط و خواسته های طراح قابل تغییر هستند.
شستی های فرستنده با توجه به برند و مدل می توانند به صورت نصب ثابت و یا پرتابل باشند. در مدل های ثابت، یک جعبه ی استاندارد کوچک روی ماشین آلات یا دیوار نصب شده و شستی داخل آن قرار می گیرد. در تصویر زیر شستی های بدون سیم نصب ثابت را مشاهده می کنید.

در انواع پرتابل، می توان شستی را در محدوده ی خاصی جابه جا کرده و با آن کار کرد. برای  این نوع از شستی ها، جعبه های خاصی که به سادگی قابل حمل و مناسب کار روزانه هستند طراحی شده است. به عنوان مثال در تصویر زیر نمونه های پرتابل شستی های بدون سیم شرکت اشنایدر را مشاهده می کنید.

جهت افزایش سطح ایمنی و توانایی کار چندین فرستنده در یک محیط، هر یک از آن ها دارای یک شناسه‌ی خاص، منحصر به فرد و غیر قابل تغییر هستند. در نظر داشته باشید که یک فرستنده می تواند به صورت هم زمان با چند گیرنده در ارتباط باشد.

فرستنده های بدون سیم در دو گروه با منبع تغدیه و بدون منبع تغذیه ساخته می شوند. در مدل های معمولی فرستنده ها به یک باتری داخلی مجهز هستند. فرستنده های پرتابل دارای باتری قابل شارژ بوده و باید به صورت دوره ای شارژ شوند اما در نوع ثابت باتری ها پس از خالی شدن تعویض می شوند.
با توجه به وجود باتری با طول عمر بالا و مصرف بسیار پائین فرستنده ها، هزینه های نگهداری و تعویض باتری ها در سطح قابل قبولی هستند ولی این نوع از تجهیزات نیاز به بازدید های دوره ای و تست های منظم دارند. لازم به ذکر است که باتری با طول عمر بسیار بالا بین ۱ تا ۱۰ سال در فرستنده های متنوعی مانند شستی ها، میکرو سوئیچ ها، نشانگرهای خطا و … استفاده می شوند. در تصویر زیر شستی پرتابل با باتری داخلی قابل شارژ و نشانگر ضعیف بودن باتری را مشاهده می کنید.

اشکال در باتری فرستنده می تواند باعث بروز حوادث، از دست رفتن زمان و مواد اولیه ی زیادی شود. به همین علت فرستنده های نسل بعد بدون نیاز به منبع تغذیه ساخته شده اند.

 در این مدل نیاز به باتری به صورت کامل رفع شده است و از نیروی مکانیکی اعمال شده به شستی یا کلید ریسمانی جهت تولید برق (Dynamo generator) استفاده می شود. انرژی تولید شده توسط این ژنراتور کوچک در هیچ عنصری مانند خازن یا باتری ذخیره نشده و بالافاصله سیگنال فرمان را صادر می کند. پس با هر بار تحریک شستی یا کلید ریسمانی، انرژی مورد نیاز جهت ارسال سیگنال تولید می شود.
این تکنولوژی نیاز به بازدید های دوره ای و تعویض باتری در فرستنده ها را به صورت کامل رفع کرده است. علاوه بر عدم نیاز مندی به باتری، این مدل دارای ابعاد کوچک تر و مقاومت بیشتر در مقابل ورود اجسام جامد، مایعات، غبار و گازهای قابل اشتعال می باشد. در تصویر زیر فرستنده های بدون سیم و بدون باتری اشنایدر در انواع شستی و کلیدهای ریسمانی را مشاهده می کنید.

شستی های بدون سیم از نظر رنگ، لیبل، ابعاد، محیط نصب، کاربری و … در مدل های متنوعی ساخته می شوند. لطفا برای انتخاب یک شستی مناسب این موارد را در نظر بگیرد:

  • از آن جایی که شستی های بدون سیم از نظر نوع عملگر در مدل های معمولی و قارچی  با رنگ و لیبل های متنوع ساخته می شوند، قبل از انتخاب باید کاربری شستی را مشخص کنید.
  • شستی های بدون سیم اغلب فاقد لامپ و تجهیزات ایمنی مانند سوئیچ هستند.
  • هرگز از شستی های بدون سیم معمولی برای فرمان های جابه جایی در جرثقیل ها و فرمان های قطع اضطراری یا ایمنی استفاده نکنید. برای این موارد ریموت های خاصی ساخته شده اند. عدم عملکرد این شستی ها ممکن است حوادث سنگینی را رقم بزند.
  • روی بدنه‌ی هر شستی یک شناسه درج شده است. این شناسه را یادداشت کرده و نگهداری کنید چون برای حالت های ریست و تنظیمات مورد نیاز خواهد بود.
  • شستی ها با توجه به برند ممکن است دارای تنظیمات داخلی خاصی برای ریست، همگام کردن با گیرنده، تغییر نوع سیگنال و … باشند. قبل از هرگونه استفاده باید دفترچه‌ی راهنمای شستی ها و گیرنده ها به دقت مطالعه شود.
  • جعبه های شستی های بدون سیم از نظر نوع نصب، قابلیت جابه جایی و تعداد شستی ها متنوع هستند و شما باید برای سفارش، گزینه‌ی مورد نظر خودتان را مشخص کنید.
  • محل نصب شستی را از نظر محیطی و وجود عناصر خطرناک مانند تابش نور، غبار و گازهای قابل اشتعال، حرارت، پاشش مایعات و … کاملا بررسی کنید. این موارد در انتخاب نوع شستی و جعبه‌ی نصب آن اهمیت زیادی دارد.
  • برای شستی هایی که دارای باتری داخلی هستند، برنامه‌ی منظم تست سطح شارژ و وضعیت سلامت باتری مشخص کنید.
  • شستی ها صرف نظر از مدل، باید از نظر کاری در بازه های منظم مورد تست قرار بگیرند. این برنامه با توجه به نوع دستگاه و زیان های عدم عملکرد شستی اهمیت پیدا کرده و باید برای کارفرما کاملا شرح داده شود.
  • شستی ها با توجه به برند و نوع، دارای آنتن داخلی و خارجی هستند. با توجه به فاصله و کاربری شستی، از وجود لوازم کافی هنگام سفارش اطمینان حاصل کنید.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان