فلوتر ساچمه ای:

فلوتر ساچمه‌ای یا Float Switch از نظر تعداد پلاتین‌های خروجی در مدل‌های متنوعی ساخته می‌شود اما به صورت کلی  طبق تصویر زیر و گزینه‌ی (a)، ساختمان آن از یک محفظه حاوی یک گوی فلزی، تجهیزات سوئیچ، مسیر جابه‌جایی گوی، کابل فرمان و زبانه‌ها تشکیل شده است. این محفظه کاملا ضد آب بوده و به خوبی می‌تواند روی سطح مایع  شناور بماند. لازم به ذکر است که باتوجه به نوع فلوتر از قطعات مختلفی مانند میکروسوئیچ، سنسور یا رید رله برای مشخص کردن موقعیت ساچمه و سوئیچ استفاده می‌شود.

طبق گزینه‌ی (b) این شناور از طریق کابل فرمان و یک وزنه از بالای مخزن وارد شده و روی سطح مایع قرار می‌گیرد. حرکت قسمت شناور با سطح مایع، باعث جابه‌جایی گوی در داخل آن شده و با توجه به موقعیت آن یک یا چند پلاتین، باز و بسته می‌شود. این فلوتر به تغذیه‌ی الکتریکی نیاز نداشته و پلاتین‌های آن می‌توانند برای روشن و خاموش کردن آلارم، الکتروپمپ، باز و بست شیرهای برقی و … به صورت مستقیم استفاده شوند. این قطعه در مدل‌های مختلف از نظر نوع و تعداد شناور و پلاتین‌های خروجی مانند یک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و چند مرحله‌ای ساخته می‌شوند.

فلوترهای ساچمه‌ای ارزان قیمت بوده و به سادگی نصب و سیم‌بندی می‌شوند اما معایبی هم دارند. به عنوان مثال صدمه دیدن کابل فرمان و یا نفوذ آب به داخل محفظه می‌تواند خطرات جانی مانند برق‌گرفتگی داشته باشد. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود از بریکرهای نشتی جریان، ولتاژ پایین و یا هر دو در مدار فرمان استفاده شود.

چون فلوتر ساچمه‌ای به تغییرات سطح مایع وابسته بوده و نباید در طول حرکت دچار مشکل شود، شرط اول عملکرد صحیح آن، نصب فیزیکی درست در مخزن است. برای این کار بهتر است مخزن خالی بوده و به توصیه‌های این قسمت توجه شود.

در تصویر بالا حرف a کوچک نمایش دهنده‌ی فاصله‌ی بین وزنه و انتهای محفظه‌ی شناور در حالت مستقیم است. این فاصله همیشه باید کمتر از قسمت مشخص شده با A بزرگ باشد. رعایت نکردن این فاصله باعث می‌شود تا با بالا آمدن سطح مایع، محفظه به دیواره گیر کرده و حرکت نکند. فاصله‌ی مشخص شده با حرف d کوچک همواره باید بزرگ‌تر از فاصله‌ی مشخص شده با حرف D بزرگ باشد. در صورت رعایت نکردن این نکته پمپ بدون آب کار کرده و صدمه می‌بیند.

علاوه بر رعایت کردن فاصله‌های ذکر شده، باید به محل نصب فلوتر هم توجه شود. به عنوان مثال طبق گزینه‌ی (a) از تصویر زیر، نصب فلوتر در کنار پمپ یا محل تخلیه و طبق گزینه‌ی (b) در درگاه ورودی مایع می‌تواند باعث جلوگیری از عملکرد صحیح آن شود.

در تصویر زیر نمونه هایی از فلوترهای ساچمه ای و اجزای داخلی آن را مشاهده می کنید. حرکت فلوتر با سطح آب و جابه جا شدن ساچمه، یک پلاتین چنج آور را تغییر وضعیت می دهد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان