فلوتر شناور دو جزئی:

برای رفع مشکل برق گرفتگی، نصب در سطح و جهت‌های مختلف، کنترل سطح مایعات شیمیایی، مایعات خیلی داغ، خیلی سرد، کنترل به صورت غیر مستقیم و … می‌توان از مدل‌های دیگر فلوترها استفاده کرد. طبق تصویر، در این مدلها قسمت فرمان که شامل پلاتین‌ها و جریان الکتریسیته است، از قسمت شناور جدا شده و خارج از مخزن قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که فلوترهای ساچمه‌ای فقط از قسمت بالایی مخزن قابل نصب هستند. و محفظه و کابل فرمان فلوترهای ساچمه ای در اثر تماس با مواد شیمیایی و خیلی داغ یا خیلی سرد مقاومت خود را از دست داده و باعث برق‌دار شدن مایع می‌شوند.

مدل‌های دو جزئی از نظر جنس شناور، ابعاد، رابط آن با قسمت الکتریکی و سنسور به کار رفته جهت تشخیص موقعیت شناور، بسیار متنوع هستند. جنس شناور می‌تواند فلز یا پلاستیک بوده و معمولا بر اساس نوع مایع، محل قرارگیری و درجه حرارت آن انتخاب می‌شود. به عنوان مثال در تصویر، یک فلوتر با شناور فلزی را مشاهده می‌کنید.

رابط بین قسمت الکتریکی و شناور فلوتر می‌تواند ریسمان یا یک قسمت فلزی و سخت باشد. در مدل‌های ریسمانی که تقریبا منسوخ شده‌اند، پلاتین‌ها در بالای مخزن قرار گرفته و یک شناور پلاستیکی با یک ریسمان به آن متصل می‌شود. مدل‌های جدید با قابلیت نصب در جهت مختلف معمولا دارای یک رابط فلزی با طول و شکل مختلف هستند. با توجه به تصویر، طول و شکل رابط می‌تواند با توجه به محل نصب و نوع مایع انتخاب شود.

این فلوتر به تغذیه‌ی الکتریکی نیاز نداشته و پلاتین‌های آن می‌توانند برای روشن و خاموش کردن آلارم، الکتروپمپ، باز و بست شیرهای برقی و … به صورت مستقیم استفاده شوند.

در هنگام نصب فلوترهای دو جزئی صرف نظر از نوع و جنس شناور باید به موارد نشان داده شده در تصویر، توجه کرد. طبق گزینه‌های (a) و (b) فلوتر نباید در مسیر مستقیم ورودی مایع قرار داشته باشد؛ چرا که این کار باعث جلوگیری از عملکرد صحیح آن خواهد شد. طبق گزینه‌ی (c) وارد کردن ضربه به شناور می‌تواند باعث تغییر فرم و یا سوراخ شدن آن شود. در نهایت و طبق گزینه‌ی (d) باید از نصب فلوترهای فلزی در محیط‌های مغناطیسی و یا کنار تجهیزات مغناطیسی اجتناب شود.

فلوترهای دو جزئی را می‌توان به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای کنترل سطح مایعات نصب کرد. طبق تصویر، برای نصب غیر مستقیم از محفظه‌هایی تحت عنوان Float Chambers که با مخزن اصلی ارتباط دارد، استفاده می‌شود. استفاده از مخزن جداگانه مزایای زیادی از جمله نمونه‌برداری ساده از مایع، تست فلوتر بدون وارد شدن به مخزن و … را دارد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان