میکروسوئیچ بدون سیم Wireless Limitswitch, Wireless Microswitch:

کابل‌کشی میکروسوئیچ‌ها در شرایط محیطی سخت مانند شستی‌ها بوده و حتما باید در مسیر مناسب با سیستم‌های محافظ مانند انواع لوله‌های فلزی، خرطومی‌ها و … انجام شود. در صورتی که میکروسوئیچ روی قسمت‌های متحرک قرار بگیرد، تمام مشکلات احداث کابل فرمان چند برابر می‌شود. مثلا تصور کنید نیاز است روی یک بازوی ربات با گردش ۳۶۰ درجه یک میکروسوئیچ نصب شود! وجود کابل فرمان حرکت‌ها و سرعت جابه‌جایی در ربات را محدود خواهد کرد.

برای رفع مشکلات فوق و حذف کابل فرمان در محیط‌های خطرناک، آلوده، متحرک، پر هزینه و یا قسمت‌هایی که سرویس و نگه‌داری در آن‌ها سخت است، می‌توان از میکروسوئیچ‌های بدون سیم استفاده کرد. میکروسوئیچ‌های بدون سیم همانند مدل‌های معمولی دارای عملگرهای مختلف بوده و می‌توانند شرایط کاری را از طریق سیگنال برای گیرنده‌ها ارسال کنند. با توجه به حذف کامل کابل فرمان، میکروسوئیچ‌های بدون سیم از نظر سرویس و نگه‌داری و نفوذ اجسام خارجی بسیار مقاوم‌تر از مدل‌های دیگر هستند.

میکروسوئیچ‌های بدون سیم از نظر ساختار دقیقا شبیه به شستی‌های بدون سیم بوده و از سه جزء فرستنده، گیرنده و لوازم جانبی یا تقویت کننده‌ی سیگنال تشکیل شده‌اند. فرستنده از نظر تعداد پلاتین‌ها، تنظیمات، فاصله‌ی نصب و … بسیار متنوع بوده و می‌تواند وضعیت بیش از یک میکروسوئیچ را کنترل کند. با این روش می‌توان تمام فرمان‌های مختلف یک ماشین را تنها با یک گیرنده دریافت کرد.

میکروسوئیچ‌های بدون سیم از نظر منبع تغذیه به دو گروه با باتری و بدون باتری تقسیم می‌شوند. باتری میکروسوئیچ‌ها با توجه به مصرف بسیار پایین و استفاده از باتری‌های مقاوم، بیش از یک سال دوام داشته و نیازی به تعویض سریع ندارند. میکروسویئچ های باتری دار قابلیت ارسال سیگنال در مسافت بیشتر و تا ۳۰۰ متر را دارند.

در طرف مقابل میکروسوئیچ‌های بدون باتری، تقریبا به هیچ سرویس و نگه‌داری نیاز نداشته اما قدرت ارسال سیگنال آن‌ها در محیط‌های کاملا باز تا ۱۰۰ متر و در صورت نصب گیرنده در تابلوهای فلزی تا ۲۵ متر کاهش پیدا می‌کند.

مزایای میکروسوئیچ های بدون سیم:

به صورت کلی برای میکروسوئیچ‌های بدون سیم می‌توان مزایای زیر را در نظر گرفت:

 • حذف کامل کابل فرمان و عدم نیاز به نصب تجهیزات حفاظتی مانند لوله، بست، گلند و … روی ماشین‌آلات یا در محیط
 • کاهش زمان و هزینه‌های نصب و راه اندازی
 • نبود درگاه ورودی کابل و استقامت میکروسوئیچ در برابر نفوذ اجسام خارجی
 • مناسب جهت نصب در محیط‌های خطرناک
 • مناسب برای نصب روی قسمت‌های متحرک
 • لوازم جانبی مانند آنتن و تقویت‌کننده‌ها و عملگرهای مختلف
 • ارسال سیگنال به صورت امن و قابل اعتماد
 • امکان دریافت سیگنال چند میکروسوئیچ توسط یک گیرنده
 • نصب گیرنده در تابلو برق و کاهش حجم سیم‌بندی، ترمینال‌ها و …
 • تغییرات، جابه‌جایی، اضافه یا حذف کردن میکروسوئیچ‌ها با سرعت و سادگی بالا
 • سرویس و نگه‌داری بسیار پایین و حتی بدون نیاز به سرویس در مدل‌های بدون باتری

در تصویر زیر یک میکروسوئیچ بدون سیم و مقاوم جهت نصب در محیط‌های خطرناک را مشاهده می کنید. محیط های خطرناک عبارت است از و محل‌هایی با وجود مواد قابل اشتعال مانند گاز و غبارهای قابل انفجار در صنایع نفت و …

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان