نصب و تنطیم سنسور خازنی سه سیمه:

همان‌طور که در مقالات قبل مطالعه کردید سنسورهای دو سیمه و مغناطیسی به تغذیه‌ی مجزا نیاز ندارند اما این نوع اتصال برای تمام سنسورها صادق نیست. سنسورهای سه، چهار و پنج سیمه در مدل‌های مختلف دارای دو پایانه‌ برای اتصال به منبع تغذیه هستند. به عبارت کلی در صورتی که منبع تغذیه با نوع و میزان ولتاژ مناسب انتخاب و با پلاریته‌ی صحیح به سنسور متصل شود، می‌توان از خروجی آن در مدار فرمان استفاده کرد. در تصویر زیر دیاگرام سنسور القایی سه سیمه را مشاهده می کنید.

انتخاب غیر صحیح منبع تغذیه و یا اتصال اشتباه آن می‌تواند باعث عدم عملکرد و یا صدمه‌ی جدی به سنسور شود. در برخی موارد افت ولتاژ در منبع تغذیه به شدت روی عملکرد سنسور از نظر فاصله و دقت تاثیر گذار است. به همین علت میزان مجاز تغییرات ولتاژ در کاتالوگ‌ سنسورها قید می‌شود.

به عنوان مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید. طبق گزینه‌ی (a) یک سنسور باید به نحوی نصب شود تا سالم بودن ریسمان را کنترل کرده و در صورت پاره شدن آن بلافاصله ماشین را خاموش کند. چون ریسمان از مواد غیر فلزی تشکیل شده بهترین گزینه استفاده از سنسور خازنی به صورت نرمال باز می‌باشد. طبق گزینه‌ی (b) در صورتی که ریسمان پاره شود خروجی سنسور PNP قطع و رله‌ی KF3 بی‌برق می‌شود.

در مقاله ی معرفی سنسورهای خازنی شرح داده شد که با نزدیک شدن یا تماس مستقیم جسم به سنسور خازنی، ظرفیت قسمت حساس آن تغییر کرده و در نتیجه خروجی آن تحریک می‌شود. با توجه به این‌که مشخص نیست سنسور در چه محیطی و برای ردیابی چه نوع قطعه‌ای استفاده خواهد شد، معمولا روی آن قسمتی برای تنظیم حساسیت وجود دارد.

طبق تصویر زیر، این قسمت شبیه به ولوم با علامت مثبت و منفی بوده و با یک پیچ گوشتی ظریف قابل تغییر است. برای تنظیم سنسور باید این مراحل را انجام داد:

  • سنسور را از نظر فیزیکی و الکتریکی نصب کرده و سپس تغذیه‌ی آن را وصل می‌کنیم.
  • در مرحله‌ی اول سنسور را بدون قرار دادن قطعه‌ی هدف تنظیم می‌کنیم. این کار سنسور را نسبت به محل نصب کالیبره می‌کند.
  • در مرحله‌ی دوم قطعه‌ی هدف را مقابل سنسور قرار داده و تنظیم را تکرار می‌کنیم. تمام مراحل انجام این تنظیم و رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه در دفترچه‌ی راهنمای سنسور به صورت تصویری شرح داده شده است.

علاوه بر ولوم تنظیم حساسیت، نحوه‌ی اتصال زمین کردن بدنه‌ی سنسور و جسم مورد ردیابی نیز در سنسورهای خازنی قابل بحث است. با استفاده از این روش می‌توان فاصله‌ی کاری و دقت سنسور را تا حدی افزایش داد. برای درک بهتر این موضوع می‌توان سوئیچ‌های نمایش داده شده در تصویر زیر را در حین تست تغییر داد. قابل ذکر است که این روش به جنس بدنه، مدل و برند سنسور وابسته بوده و ممکن است در تمام حالات توصیه نشود. در این تصویر اتصال زمین کردن جسم هدف و بدنه‌ی سنسور خازنی برای کار بهتر را مشاهد ه می کنید.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان