نصب و سیم بندی برج سیگنال:

همان‌گونه که در مقاله ی سیگنال های ۳۶۰ درجه شرح داده شد، برج‌های سیگنال با توجه به مدل و برند می‌توانند با خروجی‌های دیجیتال، شبکه‌های کابلی، به صورت بدون سیم و یا ترکیبی از آن‌ها کنترل شوند. قبل از هر کاری ابتدا باید تعداد آلارم‌ها، نوع آلارم‌ها، روش کنترل، شرایط محیطی و … را مشخص کرده و متناسب با آن‌ها، اقدام به تهیه‌ی برج سیگنال کنیم. بعد از تهیه‌ی برج سیگنال و نصب فیزیکی آن، به مرحله‌ی سیم‌بندی می‌رسیم. در این مقاله مثال‌هایی از سیم‌بندی مدل‌های مختلف برج سیگنال آورده شده است. در نظر داشته باشید که ممکن است سیم‌بندی برج‌ها با توجه به مدل و برند با نمونه‌های آورده شده کمی متفاوت باشد. در تصویر زیر سیم‌بندی ساده‌ترین نوع برج سیگنال را مشاهده می‌کنید. این برج با ولتاژ مختلف AC و DC، با لامپ رشته‌ای یا LED، بدون آلارم صوتی و یا با آن تولید می‌شود.

در این مدل یکی از سیم‌های تغذیه که می‌تواند نول و یا منفی باشد مستقیم به برج متصل می‌شود. سیم دیگر که مثبت یا فاز است به ورودی تمام پلاتین‌های نرمال باز فعال کننده‌ی آلارم‌ها متصل شده و خروجی آن‌ها به ترمینال‌های برج سیگنال متصل می‌شود. در این حالت با بسته شدن هر یک از پلاتین‌های نرمال باز، رنگ یا آلارم صوتی مورد نظر فعال می‌شود. در این مدل آلارم دائم است.

برج‌های معمولی در مدل‌های ترانزیستوری نیز ساخته می‌شوند. این مدل علاوه بر سیم‌های هشدارها، دارای دو سیم برای منبع تغذیه و یک سیم مشترک هستند. سیم مشترک با توجه به ترانزیستورهای PNP یا NPN در نظر گرفته شده که باید به آن دقت کرد. به عنوان مثال در تصویر زیر دیاگرام یک برج سیگنال ترانزیستوری را مشاهده می‌کنید.

برخی از برج‌های سیگنال دارای دو نوع آلارم یکی ثابت و دیگری چشمک زن هستند. با این دو نوع آلارم می‌توان هشدارهای مختلفی را نمایش داد. به عنوان مثال چراغ چشمک زن زرد می‌تواند شروع  حالت غیرعادی و زرد ثابت، سیستم متوقف شده را نشان دهد. این نکته برای تمام رنگ‌ها و آلارم صوتی نیز صادق است. در تصویر زیر، دیاگرام برج سیگنال با آلارم ثابت و چشمک زن را مشاهده می‌کنید. این مدل دارای دو سیم تغذیه، یک سیم مشترک برای آلارم ثابت و یک مشترک برای آلارم چشمک زن می‌باشد. سیم مشترک باید در پلاتین تجهیزات فعال کننده قرار گرفته و در نهایت به ترمینال‌های برج متصل شود.

در برخی از برندها برای هر رنگ و آلارم صوتی تنها یک ورودی در نظر گرفته شده است. با این کار تعداد ترمینال‌ها و حجم سیم‌بندی در مقایسه با مدل قبلی کاهش پیدا می‌کند. طبق تصویر زیر، در این نوع با اتصال سیم مشترک به ورودی آلارم‌های نورانی یا صوتی، آلارم چشمک زن بوده و در صورت اتصال سیم منفی، آلارم به صورت ثابت خواهد بود.

نصب و سیم‌بندی برج‌های سیگنال تحت شبکه با مدل‌های معمولی مقداری تفاوت دارد. این برج‌ها را می‌توان از طریق شبکه‌ی کابلی، بدون سیم، سیم‌بندی معمولی و ترکیبی کنترل کرد. طبق تصویر زیر، یک برج تحت شبکه دارای قسمت‌های زیر است.

در مثال تصویر زیر، آلارم‌ها توسط رله کنترل می‌شوند. این برج‌ها پس از دریافت آلارم از ماشین‌آلات، آن‌ها را به صورت وایرلس و کابل شبکه به تجهیزات دیگر مخابره می‌کنند.

برج‌های وایرلس معمولا دارای یک پورت اترنت نیز هستند. از این پورت می‌توان برای تنظیمات اولیه و برقراری ارتباط با دیگر تجهیزات مانند مرکز کنترل، ثبات‌ها، سیستم اتوماسیون و … استفاده کرد.
در مثال تصویر زیر، برج سیگنال اصلی توسط سیستم اتوماسیون، کامیپوتر و … کنترل شده و آلارم‌های آن توسط شبکه‌ی بدون سیم به دیگر تجهیزات مانند برج‌های دیگر مخابره می‌شوند.

در مثال تصویر زیر، برج‌های وایرلس بین دو بخش کنترلی قرار گرفته‌اند. در این مثال برج‌ها می‌توانند توسط کامپیوتر یا پی ال سی کنترل و توسط کابل شبکه شده و آلارم‌های رخ ‌داده را از طریق شبکه بدون سیم منتقل کنند. در این روش ارتباط بین بخش‌های مختلف مانند پی ال سی و کامپیوتر مرکز کنترل به صورت بدون کابل انجام می‌شود.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان