نصب و سیم بندی جوی استیک:

جوی استیک ها با توجه به انتخاب مناسب، از نظر طول عمر مکانیکی و الکتریکی در حالت مناسبی قرار داشته و می توانند در سیستم های پیچیده و حساس نصب شوند. علاوه بر عمر مناسب، جوی استیک ها از نظر مقاومت در برابر عوامل خارجی مانند نفوذ ذرات خارجی و سیستم های اینترلاک نیز در مدل های متنوعی ساخته می شوند. جوی استیک تا میزان مقاومت IP65 نیز ساخته می شود. اطلاعات بیشتر در مورد IP و اینترلاک ها را در مقاله ی درجه ی حفاظت در برابر نفوذ جسم جامد و مایعات و اینترلاک مطالعه کنید.

با توجه به خاصیت فرمان پذیری سریع و آسان در جوی استیک، امکان عملکرد اتفاقی بر اثر برخورد دست، لباس، یا اجسام خارجی وجود دارد. برای رفع این نقص بزرگ، در جوی استیک های حساس از مکانیزم هایی مانند اینترلاک جهت جلوگیری از عملکرد اتفاقی استفاده می شود. به عنوان مثال و طبق تصویر زیر در برخی مدل ها باید اهرم رو به داخل فشرده و سپس به طرف مورد نظر هدایت شود. در صورتی که این کار انجام نشود هیچ یک از خروجی ها فعال نخواهد شد.

با توجه به تمام خصوصیات ذکر شده در جوی استیک ها، از این قطعه در محل های مختلف مانند نصب شده روی تابلوها، پنل و صندلی های کنترل یا در جعبه های استاندارد به صورت سیم دار و بدون سیم استفاده می شود. در تصویر زیر مدل های متنوع جوی استیک در کنترل تجهیزات از جمله جرثقیل ها را مشاهده می کنید. در این تصویر گزینه ی (a) جوی استیک به صورت سیم دار، گزینه ی (b) و (c) جوی استیک به صورت ریموت می باشد.

نصب فیزیکی جوی استیک:

جوی استیک از نظر فیزیکی مانند شستی های معمولی نصب شده و برای این کار تنها به ایجاد یک سوراخ در سطح محل نصب نیاز دارد. در مدل های خاص ممکن است روش نصب مقداری متفاوت باشد اما به صورت کلی برای نصب جوی استیک تنها به یک سوارخ نیاز است. قطر سوراخ و عمق محل نصب، با توجه به نوع جوی استیک و تعداد پلاتین های آن مشخص شده و نیاز به برداشت اطلاعات از کاتالوگ سازنده‌ی آن دارد. پس می توان گفت که جوی استیک تقریبا ساده و سریع نسب می شود ولی در مقایسه با شستی ها، توانایی صدور فرمان های بیشتری را دارد.

نصب و سیم بندی:

بعد از انتخاب جوی استیک از نظر تعداد جهت ها، تعداد و نوع خروجی ها، شرایط محیطی و … باید آن را نصب و سیم بندی کنیم. در بخش قبلی اشاره شد که نصب فیزیکی این قطعه با یک سوراخ انجام می شود.

نوع سیم بندی با توجه به نوع و تعداد خروجی های جوی استیک مشخص می شود. به عنوان مثال اگر جوی اسیتک از نوع آنالوگ باشد، باید خروجی آن را به کنترلرها متصل کنیم. از کنترلرهایی که دارای ورودی آنالوگ هستند می تواند انواع رله های قابل برنامه ریزی، PLC، HMI، بردهای کنترل جرثقیل و … را نام برد. این کنترلرها بعد از دریافت خروجی جوی استیک و با مقایسه‌ی آن با مقادیر نوشته شده در نرم افزار، الکتروموتورها یا هر چیز دیگری را کنترل می کنند. جهت اتصال جوی استیک های آنالوگ با توجه به طول مسیر، نوع خروجی ولتاژی یا جریانی، نویزهای موجود و … از سیم و کابل های خاصی استفاده می شود. بعد از اتصال سیم ها باید تنظیمات مورد نیاز روی کنترلر و جوی استیک انجام شده و سیستم کالیبره شود.

سیم بندی در نوع دیجیتال، دقیقا شبیه به شستی ها یا عملگرهای لحظه ای دیگر می باشد. به عنوان مثال می توان پلاتین های یک جوی استیک چهار حالته را در دیاگرام ها طبق تصویر زیر نمایش داد. در این تصویر سیم مشترک به ورودی تمام پلاتین ها متصل شده و خروجی آن ها در مدار فرمان استفاده می شود. برای مشخص کردن فرمان هر جهت، از عبارت های فارسی یا لاتین در کنار پلاتین و ترمینال ها استفاده می شود.

در برخی از نقشه ها، پلاتین هر جهت با شمای گرافیکی دیگری مشخص می شود. طبق تصویر زیر، روی هر پلاتین یک دایره کشیده و نقطه‌ی سیاه رنگ روی آن، جهت جوی استیک را نمایش می دهد. طبق این تعریف، پلاتین نمایش داده شده در تصویر مربوط به حرکت سمت راست می باشد.