نصب و سیم بندی کانترها:

در اولین قدم باید کانترها را از نظر فیزیکی نصب کنیم. برای این کار با توجه به مدل می‌توان از روش‌های نصب روی درب تابلو برق، قسمت خارجی ماشین‌آلات، روی ریل‌های استاندارد و یا سطوح مختلف استفاده کرد.

برای بهره‌برداری از کانترها و بعد از نصب فیزیکی باید ورودی، خروجی و تغذیه‌ی آن‌ها نیز دایر شود. کانترهای مکانیکی از این نظر بسیار ساده بوده و هیچ گونه بخش الکتریکی در آن‌ها وجود ندارد. در کانترهای الکترومکانیکی نیز معمولا تغذیه و سیگنال قابل اندازه‌گیری یکی بوده و راه اندازی آن‌ها پیچیده نیست. کانترهای الکترونیک به صورت معمولی و مولتی فانکشن از نظر راه اندازی با نمونه‌های قبلی متفاوت بوده و نیاز به دقت و صرف زمان بیشتری دارند.

تغذیه در این کانترها می‌تواند از طریق باتری و یا شبکه‌ی برق تأمین شود. برای اتصال سیم‌های تغذیه حتما باید به میزان ولتاژ و پلاریته‌ی آن‌ها توجه کرد. کانترها از نظر قسمت‌های الکتریکی دیگر مانند پایانه‌های کنترل، ریست، توقف شمارش، ورودی قابل شمارش و خروجی ممکن است حالت‌های زیر را داشته باشند:

  • اتصال مستقیم ولتاژ از طریق پلاتین‌های باز و بسته
  • اتصال از طریق کنترل‌های جامد در مدل‌های PNP و NPN
  • اتصال تجهیزات تولید کننده‌ی پالس مانند انکودر و …

استفاده از پلاتین‌های نرمال باز و نرمال بسته نیاز به ابزار خاصی نداشته و با توجه به نوع کانتر می‌تواند ورودی از سیم مشترک مشخص شده و یا یک ولتاژ باشد. به عنوان مثال در تصویر زیر و گزینه‌ی (a) سیم مشخص شده به عنوان مشترک به یک پلاتین نرمال باز و خروجی آن مجدد به کانتر متصل شده است. در این مدل اگر سیم مشخص شده به کانتر متصل نشود احتمال بروز اشکال و یا خطا وجود دارد. در نمونه‌ی (b) سیم مشترک وجود ندارد.

جهت اتصال عناصر حالت جامد مانند انواع سنسورها به کانتر باید به تعداد سیم‌های آن‌ها دقت شود. به عنوان مثال روش اتصال یک سنسور دو سیمه با سنسورهای سه سیمه در کانترها متفاوت بوده و رعایت نکردن این موضوع می‌تواند باعث بروز اشکال در سنسور یا کانتر شود. لازم به ذکر است که قبل از این کار از قابلیت اتصال سنسور به کانتر مطمئن شده و فرکانس کار سنسور، کانتر و سرعت ماشین را با هم مطابقت دهید.

علاوه بر تعداد سیم‌های سنسور، حالت مداری آن مانند نرمال باز یا نرمال بسته بودن نیز در روش اتصال اهمیت دارد. نوع سنسور مانند خازنی، القایی، نوری و … در روش اتصال اهمیت ندارد.

برای درک بهتر لطفا به تصویر زیر، توجه کنید. طبق این تصویر و گزینه‌ی (a) و (b) برای اتصال یک سنسور دو سیمه باید از مقاومت موازی استفاده کرد. میزان این مقاومت بر اساس ولتاژ و جریان نشتی سنسور تعیین می‌شود. عدم قرارگیری این مقاومت می‌تواند به سنسور آسیب وارد کرده و یا شمارش را با اختلال روبه‌رو کند. سنسورهای سه سیمه از نوع NPN و PNP نیز مطابق با گزینه‌های (c) و (d) به کانتر متصل خواهند شد.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان