چنج آور فشار ضعیف چیست؟

چنج آور فشار ضعیف

علاوه بر حالت‌های ذکرشده جهت افزایش قابلیت اطمینان، داشتن یک منبع توان جایگزین یا اضطراری می‌تواند شرایط را بسیار ارتقاء دهد. تجهیزات قدرت موردنیاز جهت اتصال منابع اضطراری و روش تفکیک بارها در مقالات کلیدهای فشار ضعیف بررسی‌شده است. به همین علت در این بخش تنها به ذکر موارد مهم اکتفا خواهیم کرد.

همان‌گونه که در مقاله تاسیسات اصلی فشار ضعیف اشاره شد خروجی یک یا چند ترانسفورماتور با آرایش‌های مختلف در تابلوی اصلی فشار ضعیف مجتمع می‌شوند. با توجه به این‌که توزیع اصلی در این تابلوها انجام می‌شود، بهترین قسمت برای اتصال سیستم‌های جبران سازی و اضطراری نیز در همین نقطه است.اتصال منبع اضطراری به تابلوهای اصلی فشار ضعیف با توجه به نوع و توان آن می‌تواند آرایش‌های متفاوتی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال و طبق تصویر زیر، درصورتی‌که منبع جایگزین مانند فیدر دوم یا ترانسفورماتور دوم، ژنراتور آماده‌به‌کار، UPS و … توانی برابر با منبع اصلی داشته باشد، می‌تواند هنگام بروز خطا تمام بارها را تغذیه کند. برای اتصال این منبع تنها به یک چنج‌آور اتوماتیک(ATS: Automatic Transfer Switch)نیاز است.

برای اتصال این منبع تنها به یک چنج‌آور اتوماتیک نیاز است

درصورتی‌که منبع جایگزین توان تغذیه‌ی کل بار را نداشته باشد، باید در تابلوی اصلی خروجی‌ها را به‌گونه‌ای دسته‌بندی کرد تا هنگام خطا، تنها مواردی که اولویت بالا دارند تغذیه شوند. برای این کار می‌توان باسبارها را از یکدیگر جدا کرده و یا با فرمان الکتریکی، کلیدها و بریکرهای تغذیه‌کننده‌ی بارهای معمول را قطع کرد. وصل مجدد این کلیدها در حالت عادی می‌تواند با مکانیزم‌های موتوری(استفاده از لوازم جانبی در بریکرها مانند بوبین‌های شنت تریپ، مکانیزم موتوری و … در دوره‌ی تصویری بریکرهای فشار ضعیف بررسی شده است.) و یا به‌صورت دستی صورت بگیرد.

در تصویر زیر، منبع جایگزین، توان تغذیه‌ی کل بار را نداشته و به همین علت سیستم چنج‌آور در بخش میانی باسبار قرار می‌گیرد. در این مثال بارهای اولویت متوسط می‌توانند قطعی کوتاه‌مدت داشته باشند.

چنج آور فشار ضعیف

رعایت این نکته بسیار مهم است که بارهای با اولویت بالا هنگام جابجایی بین منبع اصلی و جایگزین دچار هیچ‌گونه قطعی نشوند. جهت جلوگیری از این امر معمولاً قبل از بارهای حساس UPS هایی قرار داده می‌شود تا فاصله‌ی زمانی جابجایی بین منابع را پوشش دهند.

به‌عنوان‌مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید. در باسبار این تابلو سه بریکر خروجی قرار دارد. بریکر سمت چپ می‌تواند برای بارهای با اولویت متوسط و یا بدون اولویت در نظر گرفته شود. بریکر میانی برای تغذیه‌ی UPS و بریکر سمت راست به‌عنوان کلید بای‌پس(کلید بای‌پس برای از مدار خارج کردن تجهیزات مانند درایو، سافت استارت، چنج‌آور و … استفاده می‌شود. اطلاعات بیشتر را در دوره‌ی تصویری کلیدهای فشار ضعیف مطالعه کنید.) استفاده‌شده است. بارهای متصل شده به UPS هنگام جابجایی دچار قطعی نخواهند شد.

بارهای با اولویت بالا هنگام جابجایی بین منبع اصلی و جایگزین دچار هیچگونه قطعی نشوند. جهت جلوگیری از این امر معمولاً قبل از بارهای حساس UPS هایی قرار داده میشود

مقاله فوق برگرفته از کتاب پلن های الکتریکی،تالیف مثلث زرد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید