کانتر مکانیکی:

در برخی موارد امکان تأمین تغذیه‌ی الکتریکی، سرویس و نگه‌داری یا نصب تجهیزات حساس در برابر آلودگی، شرایط محیطی، لرزش، نفوذ اجسام خارجی و … وجود ندارد. در این محل‌ها بهترین گزینه برای شمارش یا جمع‌آوری اطلاعات، استفاده از کانترهای مکانیکی است. با توجه به تصویر زیر، این کانترها به منبع تغذیه نیازی نداشته و با روش‌های مختلف حرکت‌های مکانیکی مانند تغییر زاویه‌ی شفت، چرخش، حرکت‌های طولی، فشاری و … را می‌شمارند.

با هر حرکت مکانیکی که می‌تواند تعداد عملکرد کلیدهای قدرت، باز و بسته شدن درب‌ها، تعداد محصولات و … باشد، یک عدد در این کانتر افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. اغلب کانترهای مکانیکی پلاتین خروجی نداشته و برداشت اطلاعات از آن‌ها به صورت کاملا دستی و در بازه‌های مشخص، به صورت روزانه، ماهانه، سالانه و یا هنگام تغییر شیفت‌های کاری انجام می‌شود.

این کانترها از نظر روش ریست اعداد شمارش شده به دو گروه قابل ریست و غیر قابل ریست تقسیم می‌شوند. لازم به ذکر است که در تأسیسات بسیار حساس از مدل های غیرقابل ریست استفاده می‌شود تا کسی نتواند در نتایج تغییری ایجاد کند. تعداد ارقام این کانتر میزان حداکثر شمارش آن را مشخص می‌کند. به عنوان مثال کانتر نمایش داده شده در تصویر زیر، دارای ۵ رقم می‌باشد پس می‌تواند از صفر تا ۹۹٫۹۹۹ عدد را بشمارد.

کانترهای مکانیکی توسط پیچ روی سطوح مختلف نصب شده و ساختار محکم و طول عمر قابل قبولی دارند.

دوره ی تصویری تجهیزات کنترل و فرمان