کلید دالاندر چپ گرد و راست گرد

در صورتی که نیاز به  دو سرعت مختلف در دو جهت مختلف باشد می توانیم از یک الکتروموتور دالاندر به صورت چپ گرد و راست گرد استفاده کنیم. برای تغییر سرعت با نسبت ۱:۲ باید از یک کلید گردان کنترل سرعت استفاده کرد. برای تغییر جهت گردش نیز باید جای دو فاز ورودی به کلید کنترل سرعت عوض شود. برای حل این مسئله دو راه حل وجود دارد:

  • استفاده از یک کلید چپ گرد و راست گرد و سپس یک کلید دالاندر
  • استفاده از کلید دالاندر چپ گرد و راست گرد (Reversing Multi-Speed Switch)

در روش اول ابتدا سه فاز ورودی به کلید چپ گرد و راست گرد و خروجی آن به ورودی یک کلید دالاندر متصل می شود. در این روش علاوه بر افزایش حجم سیم بندی، هزینه ی تمام شده، اتصالات، لوازم مصرفی و فضای نصب، کار با تجهیز نیز مقداری مشکل می شود. برای این کار ابتدا باید توسط کلید اول جهت گردش را انتخاب کرده و سپس توسط کلید دوم کنترل دور را انجام دهیم. در تصویر زیر و گزینه ی (a) یک کلید چپ گرد و راست گرد و در گزینه ی (b) یک کلید دالاندر را مشاهده می کنید. که از ترکیب آن ها یک سیستم چپ گرد و راست گرد دالاندر ایجاد شده است.

کنترل سرعت الکتروموتور به روش دالاندر

در روش دوم می توانیم از یک کلید دالاندر چپ گرد و راست گرد استفاده کنیم. این کلید دارای یک حالت صفر، دو حالت دور کند و دو حالت دور تند برای جهت های چپ و راست می باشد. در واقع این کلید تعویض دو فاز و کنترل سرعت دالاندر را در یک قالب و به صورت هم زمان انجام می دهد. در این روش علاوه بر کاهش حجم سیم بندی، هزینه ی تمام شده، اتصالات، لوازم مصرفی و فضای نصب، کار با تجهیز نیز ساده می شود. کافی ست کلید را در یکی از جهات چرخانده و راه اندازی را آغاز کنید.

دیاگرام:

در تصویر زیر دیاگرام فنی یک کلید کنترل سرعت دالاندر چپ گرد و راست گرد را مشاهده می کنید. در قسمت صفحه ی راهنما مشخص شده که کلید دارای یک حالت قطع و چهار حالت وصل با زاویه ی ۶۰ درجه می باشد. کلید در مجموع دارای ۹ ترمینال می باشد. ترمینال های ۳ و ۵ و ۲۲ برای سه فاز ورودی، ترمینال های ۴ و ۸ و ۱۱ برای U و V و W و ترمینال های ۱۴ و ۲۰ و ۲۳ برای T1 و T2 و T3 در نظر گرفته شده اند. در جدول پائین دیاگرام مشخص شده که در وضعیت های مختلف کدام پلاتین ها باز یا بسته هستند. روش سیم بندی این کلید با نوع دالاندر معمولی تفاوتی ندارد چون جابجایی فازها درون کلید صورت می گیرد. برای اطلاعات بیشتر، روش سیم بندی کلید دالاندر در بخش قبلی را مطالعه کنید.

کنترل سرعت به روش دالاندر

تست و تنظیمات:

کلید دالاندر چپ گرد و راست گرد المان تنظیمی نداشته ولی قبل از بهره برداری نیاز به تست دارد. تست های این کلید را می توان به دو گروه تست در بی برقی و تست در برق داری تقسیم کرد. برای انجام تست های نهایی این مراحل را انجام دهید:

  • از نصب صحیح و عمکلرد مکانیکی، اینترلاک ها و … کلید اطمینان حاصل کنید. کلید را چند بار در حالت های مختلف قرار دهید.
  • با توجه به رنگ سیم ها، شماره سیم ها و کمک گرفتن از اهم متر، صحت مدار و اتصال صحیح کلاف ها را کنترل کنید.
  • در قدرت های بالا و با استفاده از میگر، قدرت عایقی سیم ها و مقاومت پلاتین ها را کنترل کنید.
  • پس از کنترل نهایی، کلید را در وضعیت قطع قرار داده و مدار را برق دار کنید. برای قطع و وصل این کلید کافی است دسته ی آن را چرخانده و در مقابل وضعیت های موجود قرار دهید. برای وضعیت خاموش ممکن است عبارت های صفر یا OFF روی کلید نوشته شده باشد. در این مرحله نیز می توانید صحت اتصال سیم ها به ترمینال های ورودی را با یک اهم متر و یا فازمتر چک کنید.
  • با بازدید کردن شرایط مدار، الکتروموتور و بارهای متصل شده به آن، کلید را در حالت یک راست گرد قرار دهید. در صورتی که کلید جزئی از یک تابلو برق و یا مدار جدید می باشد، تست در شرایط برق دار فقط باید در صورتی انجام شود که کل کار تمام شده و هیچ کس روی آن مشغول به کار نباشد. در این روش الکتروموتور باید با سرعت کم و راست گرد شروع به کار کند. جریان الکتروموتور راه اندازه گیری کرده و از کارکرد نرمال آن در دور پائین مطمئن شوید.
  • کلید را در حالت دو راست گرد قرار داده و اندازه گیری ها را تکرار کنید. پس از اطیمنان از کارکرد صحیح الکتروموتور در دور زیاد، کلید را خاموش کنید.
  • موارد ۵ و ۶ را برای جهت چپ گرد نیز تکرار کنید.

کار با تجهیز:

بهره برداری از این کلیدها ساده و معمولا بدون نیاز به سرویس و نگه داری می باشد. برای کنترل سرعت و جهت کافی ست دسته را چرخانده و در مقابل وضعیت مورد نظر قرار دهید. برخی از کلیدها ممکن است دارای سیستم های حفاظتی و اینترلاک باشند. بهره برداری از این کلیدها در بخش های قبلی شرح داده شد.

در قسمت راهنمای کلید برای حالت قطع عبارت صفر یا OFF ، برای حالت کند عدد یک و برای حالت تند عدد دو در نظر گرفته می شود. نکته ی مهم در این کلید این است در دو سمت موقعیت صفر یا خاموش عددهای یک و دو وجود دارند. به عنوان مثال عدد یک که سمت راست موقعیت صفر قرار دارد برای دور کند راست گرد و عدد دو بعد از آن برای دور تند راست گرد می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد مکانیزم کلیدها در مقاله های دسته بندی کلیدها و بهره برداری از کلید ها شرح داده شده است.

دوره ی تصویری کلیدهای فشار ضعیف