کلید چنچ آور قدرت و دستی

کلیدهای چنج آور و گردان، برای جابجایی بار در تابلوهای فرعی و توان پائین استفاده می شوند. این کلیدها از نظر آمپراژ برای بارهای بزرگ و قرارگیری در تابلوهای اصلی مناسب نیستد. برای جابه جایی بار در تاسیسات بزرگ و تا چند هزار آمپر، معمولا از کلیدهای قدرتمندتری تحت عنوان چنج آور قدرت، استفاده می شود. کلیدهای چنج آور یا دوطرفه ی قدرت، از نظر فرمان به سه گروه دستی، موتور دار و اتوماتیک تقسیم شده و دارای سه حالت قطع، وصل ورودی یک و وصل ورودی دو می باشد. این کلیدها در مدل های سه و چهار پل با لوازم جانبی گسترده مانند انواع پلاتین های کمکی، هندل، اینترلاک ها و …  عرضه می شوند. قابل ذکر است که کلیدهای چنج آور در واقع ترکیبی از دو کلید قطع و وصل با یک مکانیزم واحد می باشند. علاوه بر مکانیزم واحد برای عملکرد هر دوکلید، بین آن ها از سیستم های باز دارنده یا اینترلاک نیز استفاده شده است. در ادامه، به بررسی کلیدهای دستی (manual changeover switch) از این گروه می پردازیم.

این کلیدها روی سطح داخلی تابلو برق ها نصب شده و دارای مکانیزم فرمان دستی هستند. اهرم قطع و وصل یا هندل کلید روی درب تابلو قرار گرفته و بهره بردار از طریق آن می تواند یکی از حالت های قطع، وصل ورودی اول و یا ورودی دوم را انتخاب کند. دسته ی قطع و صل معمولا دارای اینترلاک بوده و باز شدن درب تابلو را فقط در حالت قطع ممکن می سازد. علاوه بر اینترلاک درب، می توان از انواع سیستم های قفل و نشانه گذاری روی این کلیدها استفاده کرد. به خاطر دستی بودن مکانیزم این کلید، نمی توان از آن در مدارهای خودکار استفاده کرد. در تصویر زیر یک نمونه کلید چنج آور قدرت و دستی را مشاهده می کنید.

چنج آور دستی

 دیاگرام:

در تصویر زیر دیاگرام یک کلید چنج آور دستی را مشاهده می کنید. طبق تصویر کلید دارای دو ورودی و دو خروجی چهار پل و سه وضعیت قطع، وصل ورودی یک و وصل ورودی دو می باشد. کلید دارای ۴ دسته ترمینال است. ترمینال های ۱ و ۳ و ۵ و ۷ که با لیبل ۱ مشخص شده اند مربوط به ورودی اول، ترمینال های ۱ و ۳ و ۵ و ۷ که با لیبل ۲ مشخص شده اند مربوط به ورودی دوم و ترمینال های ۲ و ۴ و ۶ و ۸ به یکدیگر و در نهایت به بار متصل می شوند.

انواع چنج آور

در برخی از کلید ها ممکن است ارتباط بین ترمینال های خروجی از قبل و توسط شرکت سازنده انجام شده باشد. این اتصالات در بیشتر مدل ها بیرون از قاب کلید بوده و می توانند توسط بهره بردار تغییر داده شوند.  توسط این کلید می توان بار را در حالت قطع، تغذیه از ورودی یک و تغذیه از ورودی دو قرار داد.

روش سیم بندی:

کلیدهای آمپر بالا، در سطح داخلی تابلو نصب شده و شینه ها و یا کابل های قطور به آن ها متصل می شوند. نکته ی مهم قبل از شروع سیم بندی، مطابقت دادن نوع و جریان بار با مشخصات درج شده روی پلاک کلید می باشد.

در کنار هر ترمینال یک حرف و یا مشخصه وجود دارد که باید به آن ها توجه کنیم. اگر از سیم برای اتصال کلید استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که با سیم های رنگی، استفاده از شماره سیم و یا لیبل می توان ضریب خطا در سیم بندی را کاهش داد. در صورت استفاده از کابل های یک رنگ و یا شینه، می توان از لیبل، روکش حرارتی رنگی و یا رنگ آمیزی برای مشخص کردن اتصالات استفاده کرد. در تصویر زیر و در گزینه ی (a) شماره سیم، در گزینه ی (b) سرسیم، در گزینه ی (c) روکش حرارتی و در گزینه ی (d) دستگاه پرینت لیبل را مشاهده می کنید.

وایرشو، کابلشو

در صورت استفاده از سرسیم، کابلشو و یا شینه در نظر داشته باشید که قطر سیم یا کابل، ابعاد سر سیم، کابلشو، شینه، پیچ های اتصال و … با ترمینال های کلید مطابقت داشته باشد. عدم رعایت این موارد می تواند باعث از استاندارد خارج شدن اتصالات و بروز حوادث هنگام بهره برداری از کلید شود. در بسیاری از برند ها می توان از تبدیل های در نظر گرفته شده برای ترمینال ها استفاده کرد. مبدل هایی مانند انواع سیم گیر، توسعه دهنده ی ترمینال، اتصالات زاویه دار و … در لیست لوازم جانبی به و صورت جداگانه قابل تهیه هستند.

انواع کابلشو

تست، تنظیمات و کار با تجهیز:

از نظر نکات مربوط به تست و کار با تجهیز، تفاوت زیادی بین کلیدهای چنج آور گردان و کلیدهای قدرت وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر لطفا به مقاله ی کلید چنج آور گردان مراجعه کنید.

دوره ی تصویری کلیدهای فشار ضعیف