انتخاب و سیم بندی تایمرها

انتخاب و سیم بندی تایمرها:

در مقالات قبلی با تایمرهای الکترونیک از نظر کاربری یا Function در مدارهای فرمان آشنا شدیم. این تایمرها از نظر ساختمان، نحوه‌ی زمان سنجی، تنظیمات، ارتباط با کاربر، نصب، نوع و تعداد خروجی‌ها و … در مدل‌های متنوعی ساخته می‌شوند. برای انتخاب یک تایمر مناسب حداقل باید به این موارد توجه کرد:

  • تایمرهای الکترونیک از نظر ساختمان در دو مدل آنالوگ و دیجیتال ساخته می‌شوند.
  • تایمرها از نظر نوع کاربری یا Function، در دو مدل تک و مولتی وجود دارند.
  • خروجی تایمر می‌تواند از نظر سخت‌افزار به صورت‌های رله، ترانزیستور و یا قابل اتصال به شبکه‌های صنعتی با تعداد مختلف باشد.
  • تایمرها می‌توانند روی ریل‌های استاندارد، سوکت، روی درب، توسط پیچ و … نصب شوند.

در ادامه‌ی این مقاله موارد بالا را بیشتر بررسی کرده و با انواع تایمرهای الکترونیک آشنا می‌شویم. با توجه به بند اول بهتر است بدانیم که تفاوت تایمرهای دیجیتال و آنالوگ در چیست و در چه محل‌هایی باید از تایمر دیجیتال یا آنالوگ استفاده کنیم. در تایمرهای آنالوگ تنظیمات زمان توسط کلیدهای سلکتوری، ولوم‌های تعبیه شده و یا هر دو انجام شده و اطلاعات مربوط به زمان سنجی، تغذیه، خروجی‌ها و … توسط چراغ‌های LED نمایش داده می‌شوند. در تصویر زیر تایمر آنالوگ و مولتی رنج اشنایدر را مشاهده می کنید.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است.

لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *