انواع پلاتین ها از نظر زمان عملکرد

انواع پلاتین ها از نظر زمان عملکرد

تمام کلیدهای مکانیکی صرف نظر از نوع و اندازه، از پلاتین یا کنتاکت برای قطع و وصل جریان الکتریکی استفاده می کنند. پلاتین از نظر ظرفیت جریان دهی به دو گروه کلی پلاتین های قدرت و فرمان تقسیم می شود اما این دسته بندی برای تمام کلیدها کافی نیست!

صرف نظر از میزان جریان دهی که یکی از مهم ترین المان های انتخاب کلید است، زمان عملکرد پلاتین ها نیز در کلید می تواند متفاوت باشد. با توجه به تنوع پلاتین ها، باید اطلاعات فنی مربوط به زمان عملکرد آن ها روی کلید و در کاتالوگ ها به صورت استاندارد درج شود. در ادامه پلاتین ها از نظر زمان عملکرد بررسی خواهند شد.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

2 دیدگاه

  1. باسلام
    یه سوال . چرا باید در کلید های پلاتین نول ابتدا بسته شود و دیر تر بازشود چه دلیلی داره ؟ چرا کنتاکت های کمکی باید دیرتر بسته شوند و زودتر بازشوند ؟

    • سلام. وقت بخیر. در مدارهای سه فاز و چهار سیمه دو حالت برای قطع و وصل وجود داره. قطع توسط کلیدهای سه پل و چهار پل. در کلیدهای سه پل سیم نول اصلا قطع و وصل نمی شه اما در کلیدهای چهار پل بهتره نول زودتر بسته و دیرتر جدا بشه. این کار بخاطر محدود کردن قوس در پلاتین نول و تغییرات ولتاژ برای مصرف کننده های تکفازه. اگر پلاتین نول با تاخیر بسته بشه مصرف کننده های تکفاز در یک زمان کوتاه؛ ولتاژ نامی رو دریافت نخواهند کرد و ممکن افت ولتاژ یا اضافه ولتاژ داشته باشند. از طرفی کم کردن قوس در سیم نول می تونه باعث ساده تر و کوچک تر کردن اون و قیمت تمام شده ی پائین تر بشه.
      اختلاف زمانی در مدارهای فرمان هم مهمه. اگر در مدارهای کنتاکتور دقت کرده باشید پلاتین های بسته زمان عکس العمل کوتاه تری دارن یعنی زودتر باز میشن و بعد پلاتین های باز؛ بسته می شن. با این کار می شه اولویت قطع رو افزایش داد. یعنی وقتی کلید قدرت داره حالت قطع رو میگیره توسط پلاتین کمکی به بخش های دیگه ی مدار اعلام بشه تا تمهیدات لازم انجام بشه. مثلا قطع کلیدهای پائین دست؛ خاموش کردن بخش های دیگه ی ماشین و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *