تاسیسات الکتریکی چگونه دسته بندی می شوند؟

تاسیسات الکتریکی چگونه دسته بندی می شوند؟

ممکن است قراردادهای زیادی برای دسته‌بندی تاسیسات الکتریکی وجود داشته باشد. این دسته‌بندی‌ها می‌توانند بر اساس کاربری، ولتاژ، جریان و حتی نظرات شخصی باشند.

به‌صورت کلی شبکه‌های الکتریکی بر اساس سطح ولتاژ دسته‌بندی می‌شوند. در استانداردها، حداقل و حداکثر ولتاژ و یک نام برای هر گروه تعیین شده است. دسته‌بندی گروه‌های ولتاژ، در استانداردهای مختلف، کمی باهم تفاوت دارد. در جدول زیر گروه ولتاژها بر اساس استانداردهای IEC  و  ANSI آورده شده است.

(لازم به ذکر است که IEC کوتاه شده ی عبارت International Electrotechnical Commission و ANSI کوتاه شده ی عبارت American National Standards Institute می باشد.)
انرژی برق تولید و منتقل و توزیع می شود

استاندارد فشار ضعیف LV فشار متوسط MV فشارقوی HV فوق فشارقوی EHV فوق‌العاده فشارقوی UHV
IEC تا ۱KV ۱-۳۵KV ۳۵-۲۳۰KV ۲۳۰KV به بالا
ANSI تا ۱KV ۱-۱۰۰KV ۱۰۰-۲۳۰KV ۲۳۰-۱۰۰۰KV ۱۰۰۰KV به بالا

برای آشنا شدن با سطح ولتاژها و موارد استفاده از آن‌ها می‌توان تعاریفی در نظر گرفت. به ‌عنوان ‌مثال:

  1. فشار ضعیف: این گروه حداقل میزان ولتاژ در شبکه‌های توزیع و نقطه‌ی تحویل به مشترکین می‌باشد. در واقع فشار ضعیف ولتاژ تحویلی به ساختمان‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌های کوچک تا متوسط است. از شبکه‌های فشار ضعیف برای توزیع نهایی توان استفاده شده و نمی‌توان برای انتقال در فواصل زیاد از آن‌ها استفاده کرد. گروه فشار ضعیف در ایران ۲۳۰/۴۰۰ ولت (ولتاژ بین فاز و نول ۲۳۰ و ولتاژ بین فازها ۴۰۰ ولت می‌باشد. این مقدار در گذشته ۲۲۰ و ۳۸۰ ولت بود.) می‌باشد.
  2. فشار متوسط: این گروه یک پله بالاتر از گروه فشار ضعیف است. در واقع این محدوده‌ی ولتاژ برای انتقال توان در فواصل کم و تغذیه‌ی بارهای متوسط تا بزرگ می‌باشد. این ولتاژ تغذیه‌کننده‌ی ترانسفورماتورهای توزیع است. این ترانسفورماتورها در ایستگاه‌های تحت عنوان پست توزیع، به‌صورت زمینی، هوایی، دفنی و … وجود دارد. در خیابان‌ها و نزدیکی کارخانه‌ها این پست‌ها قابل مشاهده هستند. گروه فشار متوسط در ایران دارای مقادیر متفاوتی مانند ۳KV و ۶٫۶KV و ۱۱KV و ۲۰KV و ۳۳KV می‌باشد.
  3. فوق توزیع: در استاندارها گروهی با این نام وجود ندارد اما می‌توان بین ولتاژ فشار متوسط تا فشارقوی یک گروه دیگر در نظر گرفت. در ایران و طبق تعریف شرکت توانیر؛ اصطلاح فوق توزیع به ولتاژ ۶۳ و ۶۶ و ۱۳۲ کیلو ولت گفته می‌شود. این گروه ها برای انتقال توان در فواصل متوسط و تغذیه‌ی پست‌های فوق توزیع استفاده می‌شوند. در پست‌های فوق توزیع ولتاژ ۶۳ کیلو ولت به ولتاژ فشار متوسط تبدیل می‌شود. این پست‌ها در شهرها و نزدیکی بارهای بزرگ وجود دارند.
  4. فشارقوی و بالاتر: در استاندارها بعد از گروه فشار متوسط، چند گروه‌های فشارقوی تعریف شده‌اند. این محدوده از ولتاژها برای انتقال توان در حجم زیاد و در فواصل دور استفاده می‌شود. در نزدیکی شهرها و در پست‌های تحت عنوان پست انتقال، ولتاژ فشارقوی به گروه‌های فوق توزیع و فشار متوسط تبدیل می‌شود. قابل ذکر است که شبکه‌هایی که برای جابجایی توان با ولتاژ فشارقوی استفاده می‌شوند، شبکه‌های انتقال نام دارند.
 

دانلود فایل PDF مقاله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *