تایمر ستاره مثلث یا Star-Delta

تایمر ستاره مثلث یا Star-Delta:

در راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز به روش ستاره و مثلث، از سه کنتاکتور با عنوان‌های اصلی، ستاره و مثلث استفاده می‌شود. با توجه به مدار قدرت نمایش داده شده در تصویر زیر، روش کار به این صورت است که در لحظه‌ی استارت دو کنتاکتور اصلی و ستاره روشن شده و موتور با جریان پایین راه اندازی می‌شود. لازم به ذکر است که در مدارهای مختلف ممکن است به اثرات ترتیب روشن شدن این دو کنتاکتور اشاره شده باشد ولی با توجه به سرعت بالای جریان برق، این دو کنتاکتور تقریبا با هم وصل می شوند. در این مدار بعد از گذشت زمان کافی می‌توان موتور را به حالت مثلث سوئیچ کرده و بار کامل را از آن دریافت کرد.

در مدارهای خودکار جابه‌جایی بین کنتاکتورها توسط تایمرها انجام می‌شود؛ به این صورت که بعد از گذشت زمان تنظیمی، ابتدا کنتاکتور ستاره خاموش و بعد از اطمینان از خاموش شدن آن، کنتاکتور مثلث روشن می‌شود. در تصویر زیر مدار قدرت راه انداز ستاره مثلث با سه عدد کنتاکتور شامل K1 کنتاکتور ستاره، K2 کنتاکتور اصلی و K3 کنتاکتورمثلث به همراه F1 فیوزهای ذوب شونده و F2 رله‌ی بی‌متال برای کنترل جریان الکتروموتور را مشاهده می کنید.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است.

لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *