فیدر اختصاصی چیست؟

فیدر اختصاصی فشار متوسط برای تغذیه ی بارهای بزرگ

تأسیساتی که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد در قسمت‌های تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی قرار دارند. تمام این بخش‌ها به‌گونه‌ای طراحی و احداث می‌شوند تا درنهایت انرژی به نقطه‌ی مصرف یا محل متقاضی برسد. عبارت مصرف یا بار ممکن است در سطوح مختلف، تعاریف متفاوتی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال و طبق تصویر زیر، توان دریافت شده توسط خطوط انتقال از یک پست نیروگاهی، بار (این توان در خطوط مصرف نشده و تنها از محلی به محل دیگر منتقل می‌شود.) آن پست محسوب می‌شود. این مثال برای بخش‌های دیگر مانند خطوط فشار متوسط، پست‌های توزیع و … نیز قابل‌تعمیم است.

اتصال نیروگاه به شبکه ی سراسری

عبارت بار در انتهای شبکه‌های الکتریکی یا محل تحویل به متقاضی تعریف دیگری دارد. در این نقطه انرژی الکتریکی توسط انواع وسیله به سایر فرم‌های انرژی تبدیل خواهد شد. به‌عنوان‌مثال در یک مجتمع یا منزل مسکونی انرژی الکتریکی به فرم‌های مختلف مانند روشنایی، سرمایش و … تبدیل می‌شود. میزان و نوع توان دریافتی به نوع بار مرتبط است. به همین علت جهت انجام امور طراحی و محاسباتی؛ بارهای الکتریکی به گروه‌های صنعتی، مسکونی، تجاری و … تقسیم می‌شوند. جهت آشنایی بیشتر با تأسیسات الکتریکی در بخش نهایی یا مصرف، برخی از مهم‌ترین آن‌ها به همراه دیاگرام‌های مربوطه در ادامه بررسی‌شده است.

پلن های الکتریکی

تاسیسات فشار متوسط

بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی یا تجاری پرمصرف، توان الکتریکی موردنیاز خود را با ولتاژ فشار متوسط خریداری می‌کنند. این متقاضی‌ها بر اساس تعریف شرکت‌های توزیع، مشترک ولتاژ اولیه نامیده شده و لوازم اندازه‌گیری آن‌ها بر اساس توان خریداری‌شده می‌تواند در پست فوق توزیع، به‌صورت هوایی و یا در پست زمینی نصب شود.

فیدر اختصاصی

درصورتی‌که توان خریداری‌شده‌ی مشترک بیش از ۲ مگاوات باشد، لوازم اندازه‌گیری او در پست فوق توزیع نصب خواهد شد. طبق تصویر زیر، در این روش از یک شبکه‌ی هوایی یا زمینی به‌عنوان فیدر اختصاصی (فیدر اختصاصی تنها یک مشترک را تغذیه خواهد کرد.) استفاده‌شده و توان از پست فوق توزیع به تأسیسات داخلی شرکت وارد می‌شود. حفاظت اصلی این خط، بریکر نصب‌شده در پست فوق توزیع بوده و هرگونه کار با برنامه و یا قطع و وصل‌ آن نیاز به هماهنگی با مشترک ولتاژ اولیه دارد.

فیدر اختصاصی

تأسیسات داخلی شرکت با توجه به وسعت آن می‌تواند از پست‌های متعددی تشکیل شود ولی معمولاً یکی از آن‌ها، پست اصلی خواهد بود. نقش پست اصلی دریافت توان از فیدر اختصاصی و توزیع آن بین پست‌های داخلی است. درصورتی‌که تنها یک پست در شرکت وجود داشته باشد، ترانسفورماتور و سیستم‌های حفاظتی آن نیز در پست اصلی دیده خواهد شد. توزیع توان بین پست‌های داخلی می‌تواند با شبکه‌ها و آرایش‌های مختلفی مانند خطوط هوایی و زمینی به‌صورت رینگ یا شعاعی انجام شود. تعداد پست‌های داخلی و نحوه‌ی توزیع انرژی بین آن‌ها، تعداد سوئیچگیرهای فشار متوسط و ترانسفورماتورها را مشخص می‌کند.

به‌عنوان‌مثال تصویر زیر را در نظر بگیرید. در تأسیسات این شرکت از یک پست اصلی با یک سکسیونر ورودی و سه سکسیونر خروجی استفاده‌شده و شبکه‌ی داخلی این مجموعه به‌صورت زمینی و با آرایش رینگ باز طراحی گردیده است. خطوط داخلی این پلن ۴ پست زمینی در نقاط مختلف را تغذیه کرده و توان فشار ضعیف موردنیاز مجموعه را تأمین می‌کند. با توجه به دیاگرام این مجموعه می‌توان مشخص کرد که درنهایت به ۱۵ سکسیونر قابل قطع و وصل تحت بار و ۴ بریکر یا سکسیونر فیوز دار برای حفاظت ترانسفورماتورها نیاز است.

پلن های الکتریکی

با توجه به نظر طراحان و میزان حساسیت بار می‌توان بجای سکسیونرهای معمولی از مدل‌های موتوردار، بریکرهای موتوردار و سیستم خودکار خطایابی و مانور بار در شبکه‌ی داخلی استفاده کرد. این کار هزینه‌های اجرا و پیچیدگی سیستم را به‌شدت افزایش می‌دهد.

خطوط و پست های فشار متوسط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید