قطع با تاخیر کنتاکتور

قطع با تاخیر

در تاسیسات الکتریکی افت ولتاژ های شدید و ناگهانی اجتناب ناپذیر بوده و می تواند باعث از مدار خارج شدن تاسیسات حساس شود. افت ولتاژ ممکن است بر اثر بروز اتصال کوتاه در شبکه های پائین دست یا بالاست، راه اندازی تجهیزات بزرگ مانند الکتروموتورها، کوره های القایی، سوئیچ خازن ها و … در یک زمان بسیار کوتاه رخ دهد.

همان طور که می دانیم در کنتاکتور همواره دو نیرو در مقابل یکدیگر هستند. به عبارت دیگر نیروی مغناطیسی بوبین برای وصل نگه داشتن در مقابل نیروی فنر برای قطع کردن کنتاکتور قرار می گیرد. در تصویر زیر ساختمان داخلی کنتاکتور را مشاهده می کنید. گزینه ی (a) هسته ی متحرک، گزینه ی (b) فنر و گزینه ی (c) بوبین و هسته ی ثابت را نشان می دهد.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

2 دیدگاه

  1. مهندس یخورده بیشتر توضیح میدید؟

    • سلام. حتما قطعی های کوتاه مدت یا نوسان های ولتاژ رو مشاهده کردید که باعث خاموش و روشن شدن چراغ ها میشن. این شرایط می تونه کنتاکتورهایی که روشن هستن رو برای یک لحظه ی کوتاه خاموش کنه و مجدد روشن کنه. این خاموش و روشن شدن می تونه آرک بین پلاتین ها ایجاد کنه و عمر کنتاکتور و تجهیزات متصل شده به اون رو کاهش بده. برای همین واحدی که از خازن ساخته شده به بوبین اضافه میشه که می تونه انرژی بوبین رو در قطعی های کوتاه تامین کنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *