برق گرفتگی

چه حوادثی در اطراف منازل رخ می دهد؟

چه حوادثی در اطراف منازل رخ می دهد؟

خطرات الکتریکی در منازل به دو گروه داخلی و خارجی تقسیم می شود. خطرات داخلی به تجهیزات داخل منزل مرتبط بوده اما خطرات خارجی می تواند شامل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم با انواع شبکه های برق در اطراف منزل باشد. برای بهتر مشخص شدن این خطرات و روش های جلوگیری از آن ها، سیستم برق رسانی را به صورت کلی بررسی می کنیم. برق معمولا در فواصل دور و در محل هایی تحت عنوان نیروگاه تولید می شود. روش های تولید برق متفاوت بوده و به گروه های سوخت فسیلی، اتمی، انرژی های تجدید پذیر و … تقسیم می شود. برای انتقال این انرژی به منازل ما از مدل های مختلف شبکه های الکتریکی با سطوح ولتاژ متفاوت استفاده شده و ما همواره در معرض خطرات این شبکه ها هستیم. لطفا برای درک بهتر چرخه تولید، انتقال و توزیع انرژی برق این ویدئوی کوتاه را مشاهده کنید.

خطرات ناشی از شبکه های الکتریکی در تمام نقاط  مانند محل کار، هنگام رانندگی، در اطراف منازل و یا داخل آن وجود دارد. در این بخش به خطرات ناشی از تماس مستقیم و غیر مستقیم با شبکه های الکتریکی در اطراف منازل می پردازیم. قبل از بررسی خطرات مربوط به شبکه های الکتریکی ابتدا باید انواع آن ها را بشناسیم. شبکه های برق به صورت کلی به دو گروه شبکه های هوایی و شبکه های زمینی تقسیم می شوند. شبکه های هوایی روی پایه های سیمانی، چوبی، فلزی ویا دکل ها وجود داشته و برخورد با آن ها مرگ بار است. این مدل از شبکه ها اغلب دارای هادی یا سیم های بدون روکش بوده و هرگونه تماس با آن ها می تواند باعث عبور جریان برق از بدن ما شود. شبکه های هوایی دارای سطح ولتاژ مختلفی بوده و هرچه از داخل شهر به بیرون برویم، تماس با آن ها خطرناک تر می شود.

در مقابل شبکه های هوایی، شبکه های زمینی وجود دارند که در آن ها از انواع کابل استفاده می شود. درست است که این شبکه ها در دید عموم قرار ندارند اما به نوبه ی خود خطرناک هستند. هنگام حفاری برای منظورهای مختلف، برخورد با کابل های زمینی برق می تواند مرگ بار باشد. در این ویدئو تمام خطرات ناشی از برخورد با شبکه های برق به صورت کلی بررسی شده است.

در اطراف منازل ممکن است شبکه های هوایی فشار ضعیف، فشار متوسط و به ندرت فوق توزیع وجود داشته باشد. هر یک از این شبکه ها دارای قدرت خاصی هستند به عنوان مثال شبکه های فشار ضعیف دارای برق ۴۰۰ ولت، شبکه های فشار متوسط ۱۱، ۲۰ و ۳۳ کیلو یا هزار و فوق توزیع ۶۳ کیلو یا هزار ولت به بالا می باشند. سالانه حوادث ناگوار زیادی در نزدیکی منازل و بعلت تماس با شبکه های برق رخ می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

برخورد نردبان یا بالابرها:

از نردبان یا بالابرها در نزدیکی منازل برای انجام کارهای زیادی ماند نصب انواع پرچم، قطع شاخه درختان، تعمیر منازل، انتقال مصالح ساختمانی و … استفاده می شود. برخورد مستقیم این تجهیزات با شبکه های برق مرگبار بوده، پس قبل از استفاده از آن ها باید مراقب شبکه های برق باشیم. برای شناسایی خطرات می توان از محل کار فاصله گرفته و انواع تجهیزات را بررسی کرد. در صورت وجود هرگونه شبکه ی برق، باید به نزدیک ترین اداره ی برق مراجعه کرده و برای انجام کار، راهنمایی های لازم را دریافت کنید. هیچ گاه اقدام به عایق کردن شبکه های برق با انواع لوله های پلاستیکی و … نکنید.

قطع شاخه ی درختان

بسیاری از افراد اقدام به هرس درختان می کنند بدون اینکه اطلاعی از خطر برق داشته باشند. هنگام هرس درختان در نزدیکی خطوط برق، خطرات زیادی شما را تهدید می کند. سقوط یک شاخه ی قطع شده می تواند باعث پاره شدن سیم ها و یا برخورد آن ها به هم شود. در صورت پاره شدن سیم ها و اتصال آن ها به زمین، محیط اطراف می تواند تا شعاع ۱۰ متر برقدار شود.

با توجه به سطح ولتاژ شبکه، یک شاخه ی درخت می تواند به خوبی برق را منتقل کرده و باعث برقگرفتگی شود. اگر هنگام برش یک شاخه سمت دیگر آن با شبکه هوایی تماس پیدا کند تمام لوازم مانند اره، قیچی و … برقدار شده و از بدن شما جریان خطرناکی عبور خواهد کرد.

با توجه به موارد ذکر شده همواره قبل از هرس درختان این نکات را مد نظر قرار دهید: از محل کار فاصله گرفته و وجود خطوط هوایی برق را به خوبی کنترل کنید. در صورتی که هر نوع شبکه ی هوایی در نزدیکی محل کار وجود داشت، با مرکز فوریت های برق تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنید. هرگز در نزدیکی شبکه های برق از نردبان، بالابر استفاده نکرده و از درختان بالا نروید.

حوادث طبیعی

رخدادهای طبیعی مانند سیل، باران، وزش شدید باد و … می تواند خطرات ناشی از وجود شبکه های هوایی برق در نزدیکی منازل را به شدت افزایش دهد. با توجه به این که آب یک رسانای بسیار خوب محسوب می شود، باران، جمع شدن آب و سیل می تواند خطرات برقگرفتگی را دو چندان کند. در هنگام بارش باران به شبکه های هوایی و پایه های برق اعم از پایه های فلزی، چوبی و سیمانی نزدیک نشده و هرگز آن ها لمس نکنید.

وزش بادهای شدید در نزدیکی شبکه های هوایی برق خطراتی را در پی دارد. به عنوان مثال درختان را به شبکه های برق نزدیک کرده و باعث پاره شدن سیم ها و یا عبور جریان برق از شاخه ها می شود. بادهای شدید می توانند انواع اشیاء خارجی را روی شبکه های برق انداخته و خطرات جدی ایجاد کنند. در روزهای طوفانی سعی کنید از محیط منزل خارج نشده و هرگز به شبکه های برق نزدیک نشوید. برای کاهش خطرات و وصل سریع برق در این روزها، هرگونه حادثه مانند برخورد سیم ها به هم، پاره شدن سیم ها و یا وجود اشیاء خارجی روی شبکه های برق را به مرکز فوریت های برق اطلاع دهید.

حوادث رانندگی

هرجایی که خطوط هوایی برق وجود داشته باشند، بروز حادثه هایی مانند برخورد وسایل نقلیه با پایه ها نیز دور از انتظار نیست. اطلاعات کافی در این زمینه می تواند باعث حفظ جان ما و دیگران شود. لطفا اطلاعات بیشتر را در مقاله ی در تصادف با پایه های برق چه اقداماتی انجام دهیم، مطالعه کنید.

باز بودن درب تابلو یا پست های برق

محل اتصال کابل های برق و یا قرار گیری تجهیزات مانند ترانسفورماتورها و … باید دارای درب و قفل های ایمنی مناسب باشند. این قفل ها فقط توسط مامورین شرکت های توزیع برق و جهت انجام اموری مانند تعمیرات، نوسازی، برداشت اطلاعات و … باز شده و بعد از پایان کار مجدد دایر می شوند. به علت های مختلفی مانند سرقت، فراموش کردن و یا اشکال در قفل ها ممکن است درب این تجهیزات باز بماند. با توجه به اینکه این قسمت ها منبع اصلی برق بوده و می توانند بسیار خطرناک باشند، هرگونه باز بودن درب ها باید به اطلاع فوریت های برق رسانده شود. هرگز به این تجهیزات نزدیک نشده و به فرزندان خود نیز خطرات ناشی از تماس با این تجهیزات را آموزش دهید.

جمع بندی

متاسفانه شبکه های برق رسانی از جمله شبکه های هوایی، تابلو ها، تاسیسات عمومی و پایه های روشنایی سالانه جان افراد زیادی را تهدید می کند. با توجه به اینکه ایمن کردن صد در صدی این شبکه ها امکان پذیر نیست، باید آموزش های کافی در این زمینه به افراد داده شود. همواره این نکات را در نظر داشته و به دیگران نیز گوش زد کنید:

  • هرگونه تماس با تابلوهای برق، پایه ها و سازه های فلزی مربوط به آن ها در محیط پارک ها، کوچه ها و … خطرناک بوده و باید منع شود.
  • هرگونه بازی کردن در حوض های آب که مجهز به سیستم های روشنایی یا آب نما هستند ممنوع است.
  • هرگز نباید از سازه های فلزی، چوبی، سیمانی و … مربوط به شبکه های برق بالا رفته و اقدام به لمس تجهیزات کرد.
  • هرگز از اسباب بازی های پرنده مانند انواع کایت، بادبادک، ماکت ها و … در نزدیکی خطوط هوایی برق استفاده نشود.
  • هرگز در تزئینات عمومی مانند نصب پرچم، ریسه و … نباید از پایه های مربوط به شبکه های هوایی استفاده کرده و یا از آن ها بالا رفت.
  • هنگام انتقال لوازم ، مصالح ساختمانی، ابزار و … از داخل کوچه و خیابان به طبقات بالایی ساختمان ها، وجود هرگونه خطوط هوایی در نظر گرفته شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید