انوع کلیدهای قطع و وصل

انواع کلید های قطع و وصل

یکی از ساده ترین و در عین حال پرکاربرد ترین کلیدهای قدرت، کلید قطع و وصل نام دارد. این کلید تنها دو حالت داشته و می تواند کل مدار و یا قسمتی از آن را با شرایط خاصی قطع و وصل کند. انتخاب یک کلید قطع و وصل با توجه به نقش و موقعیت قرارگیری آن در مدار انجام شده و ما مجاز نیستیم هر نوع کلیدی را در هر موقعیتی استفاده کنیم.

طبق استاندارد برای یک خط، تابلو برق یا یک مصرف کننده باید از ترکیب تجهیزات به صورت زیر استفاده کنیم:

 • در ابتدایی ترین قسمت، باید از یک کلید جداکننده استفاده شود. این کلید غیر قابل قطع و وصل تحت بار نامی بوده و فقط جنبه ی ایمنی دارد.
 • بعد از کلید جداکننده باید از سیستم های حفاظت در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار استفاده شود.
 • کلیدهای بهره برداری بعد از سیستم های حفاظتی قرار می گیرند. این کلیدها از گروه قطع و وصل بار بوده و می توانند تجهیزات را بدون هیچ موردی تحت بار نامی خاموش و روشن کنند.
 • در انتهایی ترین قسمت نیز بار یا مصرف کننده وجود دارد.

سیستم حفاظتی

در ادامه انواع کلیدهای قطع و وصل تحت عنوان دیسکانکتور، کلید اصلی، کلید اضطراری و قطع و وصل بار بررسی شده اند. قابل ذکر است که برای کاهش ابعاد و تعداد تجهیزاتی که باید در یک خط استفاده شود، کلیدهای ترکیبی نیز ساخته شده است. به عنوان مثال به جای یک دیسکانکتور می توان از کلید قطع و وصل بار، بریکر مجهز به سیستم جدا سازی، کلید اصلی یا اضطراری نیز استفاده کرد. اطلاعات بیشتر در مورد توانایی قطع و وصل جریان در مقاله ی کلید قدرت چیست مطالعه کنید.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

4 دیدگاه

 1. بسیار عالی است

 2. خیلی عالی هست مطالبتون.
  ولی ای کاش این مطالبی که در سایت قرار میدادید رو در پایان صفحه فایل pdf اون رو هم برای دانلود قرار بدید که بشه دانلود کرد و در تایم هایی که اتلاف میشه(داخل اتوبوس، مترو و …) بشه روی موبایل یا تبلت مطالعه کرد.
  بازم ممنون از زحماتتون

  • سلام. ممنون از لطفتون. پی دی اف های مقالات در کانال تلگرام منتشر میشه. همچنین می تونید برای دریافت ویدئوهای کامل مقالات همراه با توضیحات بیشتر از بسته ی کلیدهای فشار ضعیف استفاده کنید. موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *