کلید فرمان دو حالته

کلید فرمان دو حالته

کلید فرمان دو حالته (Two Position Selector Switch) ساده ترین نوع کلید فرمان بوده و می تواند برای روشن و خاموش کردن سیستم و یا ایجاد تغییر در آن استفاده شود. این کلید با توجه به نوع و تعداد پلاتین ها می تواند از نوع قطع و وصل و یا چنج آور بدون صفر باشد. در تصویر زیر و گزینه ی (a) مشاهده می کنید که کلید قطع و وصل با عبارت صفر و یک و در گزینه ی (b) مشاهده می کنید که کلید چنج آور با عبارت یک و دو مشخص می شود.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

2 دیدگاه

  1. Ali.tavakoli2651@yahoo.com

    با سلام و درود بخاطر مجموعه بی نظیری که در اختیار علاقمندان به برق قرار دادید سوالی که میخاستم در این بخش بپرسم اینه که در دیاگرام قسمت b کلید دو حالته هم علامت v وجود داره و هم فلش که برای نمایش حالت برگشت فنری هستش.اما قبلا گفته بودین که وجود علامت v در دیاگرام به معنای عدم برگشت پذیریه.وجود فلش و v همزمان متناقض هم نیستن؟

    • سلام. وقت بخیر. کاملا درست می فرمائید و در نگاه اول شاید این دو موضوع هم رو نقض کنند. در برخی از کلیدها مکانیزم فرمان و پلاتین ها می تونن رفتاری جداگانه داشته باشند. به عنوان مثال یک کلید با مکانزم برگشت فنری و پلاتین های نوع لچ رو در نظر بگیرید. با چرخش مکانیزم پلاتین ها به حالت وصل در میان. با رها کردن دسته ی کلید، اون به حالت اول برمی گرده ولی پلاتین ها نه! برای آزاد کردن پلاتین ها باید یکبار دیگه دسته ی کلید چرخانده بشه. از نظر رفتار پلاتین می تونیم اون ها رو به حالت Maintain، With Manual Unlatching, Non Latch, Latch و مدل های دیگه تقسیم کنیم. در بسته ی اتوکد الکتریکال که به زودی در وب سایت عرضه خواهد شد، کتابخانه ی علائم الکتریکی طبق استاندارد IEC60617 به صورت دقیق تر بررسی شده که می تونیم ازش استفاده کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *