Home / مقدمه ای از طراحی مدار

مقدمه ای از طراحی مدار

مدارهای الکتریکی صرف نظر از میزان ولتاژ و جریان، از اجزای زیادی تشکیل می‌شوند. این اجزا باید به درستی انتخاب و در کنار یکدیگر نصب و سیم‌بندی شوند. از آن‌جایی که هر گونه اشتباه در گام‌های ذکر شده می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح مدار و بروز حوادث جبران ناپذیری شود، باید به دنبال یک راه استاندارد و ایمن در طراحی مدارها باشیم. در این مرحله ممکن است این سوال مطرح شود که طراحی تأسیسات الکتریکی چه مفهومی دارد؟
به صورت کلی طراحی مدار یا تأسیسات الکتریکی به معنی انتخاب صحیح تجهیزات، مشخص کردن نحوه‌ی کنار هم قرار گرفتن و برقراری ارتباطات الکتریکی بین آن‌ها است. برای این کار علاوه بر شناخت دقیق تجهیزات، به مهارت‌های محاسبات الکتریکی و ترسیم نقشه هم نیاز است.
نقشه یا دیاگرام‌های الکتریکی با توجه به نوع، وسعت سیستم و استانداردها می‌توانند مدل‌های مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال و بدون در نظر گرفتن میزان جریان و ولتاژ می‌توان انواع نقشه‌ها مانند شبکه‌ی زمینی، شبکه‌ی هوایی، سیستم ارت، مدار فرمان، مدار قدرت، جانمایی تابلو برق‌ها، روشنایی، سیستم‌های حفاظتی، جمع‌آوری و انتقال اطلاعات، کنترلرها، پست‌های برق، ماشین‌آلات و … را نام برد.

نکته‌ی اصلی در ترسیم تمام نقشه‌ها این است که برای نشان دادن تجهیزات، مشخصات الکتریکی، کاری، تنظیمات، سایز و … باید از علائم و حروف استاندارد استفاده شود. لازم به ذکر است که علائم مشخص کننده‌ی تجهیزات به صورت کلی سیمبل نامیده می‌شوند. در نظر داشته باشید که سیمبل‌ها در استانداردهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. استفاده از علائم استاندارد در طراحی نقشه مانند یک زبان مشترک و بین‌المللی بوده و باعث می‌شود تمام افراد متخصص در صنعت برق، بدون مشکل آن‌ها را اجرا کرده و یا تأسیسات را عیب یابی کنند.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی