Home / کنتاکتور یا کلید مغناطیسی

کنتاکتور یا کلید مغناطیسی

کنتاکتور یا کلید مغناطیسی:

کنتاکتورها دارای مکانیزم فرمان الکترومغناطیسی از نوع برگشت پذیر هستند. برای وصل این کلید کافی است یک ولتاژ و جریان کوچک به مکانیزم فرمان متصل کنیم. با این کار نیروی برق به میدان مغناطیسی و در نتیجه یک حرکت مکانیکی تبدیل می شود. قابل ذکر است که از حرکت ایجاد شده می توان برای قطع و وصل پلاتین ها استفاده کرد. برای قطع کلید کافی است ولتاژ مکانیزم فرمان را قطع کنیم. با این کار میدان مغناطیسی از بین رفته و کلید توسط فنر به حالت اولیه ی خود باز می گردد. استفاده از این مکانیزم مزایای زیادی از جمله موارد زیر را دارد:
• وصل، کنترل و قطع مدار از راه دور یا از چند نقطه ی متفاوت
• ساخت مدار و سیستم های اتوماتیک و حفاظت شده
• قابل استفاده در مدارهای فرمان و قدرت با توانایی قطع و وصل انواع بار در اندازه های کوچک و بزرگ
• ایمنی بیشتر و استفاده از سیستم های اینترلاک الکتریکی و مکانیکی
• انعطاف و سرعت بیشتر برای ایجاد تغییرات در مدار مانند گسترش آن، اضافه کردن قابلیت های جدید، تعمیر و جایگزینی
• قطع اتوماتیک در صورت قطع برق شبکه و جلوگیری از روشن ماندن تجهیزات پس از وصل برق
• سرعت عملکرد بالا به همراه تلفات و استهلاک پایین

در این قسمت با ساختمان؛ مشخصه های فنی و انواع کنتاکتور یا کلید مغناطیسی در گروه های قدرت؛ فرمان؛ رله های الکترومکانیکی؛ استپ رله و کنتاکتور خازنی آشنا می‌شویم.

لوازم جانبی کنتاکتور:

کنتاکتور یا کلید مغناطیسی به عنوان یک قطعه ی اصلی در مدارهای اتوماتیک، حفاظت شده، هوشمند و … مورد استفاده قرار می گیرد. نکته و سوال اصلی در این قسمت این است که با توجه به تنوع مدارها و نیازمندی های خاص هرکدام، چگونه یک کنتاکتور مناسب انتخاب کنیم؟ آیا می توان یک نوع کامل کنتاکتور را طراحی کرد که قابلیت استفاده در تمام مدارها و پوشش تمام نیاز ها را داشته باشد؟

ساخت یک کنتاکتور با قابلیت های ویژه که بتواند تمام نیازمندی های مدارها را پوشش دهد کاری غیر منطقی و پر هزینه است. فرض کنید کنتاکتور استفاده شده در یک مدار به تعداد زیادی پلاتین کمکی نیاز دارد. در مدار دیگر نوع پلاتین ها، تایمر، اتصالات و … متفاوت است و یا در یک مدار به هیچ لوازم اضافی نیاز نیست. برای کاهش هزینه ها و قابلیت سفارشی سازی کنتاکتور بر اساس نیازمندی های هر مدار، می توان از خاصیت ماژولار یا قطعه قطعه بودن استفاده کرد. در این روش حداقل های کنتاکتور در قاب اصلی قرار گرفته ولی قسمت هایی برای اضافه کردن تجهیزات کمکی، توسعه دهنده و تکمیلی نیز در نظر گرفته می شود. در برندهای معتبر به سادگی می توان طیف وسیعی از لوازم جانبی مانند انواع پلاتین ها، تایمرها، قفل، اینترلاک و …  را با شیوه های مختلف به کنتاکتورها اضافه کرد. لازم به ذکر است که تنوع این قطعات به برند، قدرت و … کنتاکتور بستگی داشته و شاید برخی از قطعات در تمام برندها موجود نباشد. در این قسمت با انواع لوازم جانبی کنتاکتورها آشنا می‌شویم.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی