Home / ساعت های فرمان

ساعت های فرمان

همان طور که میدانید تایمر الکترونیک می‌تواند بعد از تغییر در مدار فرمان مانند روشن یا خاموش شدن یک کنتاکتور، زمان سنجی را آغاز کرده و بعد از پایان زمان تنظیم شده یک یا چند پلاتین را باز و بسته کند. به عبارت ساده‌تر یک تایمر فقط زمان سنجی کرده  و به المان‌های دیگر مانند ساعت حقیقی شبانه‌روز، ایام هفته، ماه، سال، تغییرات ساعت در فصل‌ها و … وابسته نیست.

تصور کنید بخواهیم روشن و خاموش کردن چراغ‌ها، آبیاری و … را در ساعت‌های مشخص یا در روزهای مشخص از هفته و سال انجام دهیم، آیا با این شرایط استفاده از تایمرهای معمولی امکان پذیر خواهد بود؟ آیا تایمرها می‌توانند تغییرات ساعت در فصل‌ها، طلوع و غروب آفتاب و … را تشخیص دهند؟

برای حل مشکلات بالا باید از ساعت‌های قابل برنامه‌ریزی استفاده کنیم. این تجهیزات مانند تمام ساعت‌های دیگر کار کرده و ضمن زمان سنجی پیوسته در شبانه‌روز، دارای قابلیت‌های خاصی مانند خروجی‌های الکتریکی، تغییر ساعت به صورت خودکار، دقت بالا، تنظیم خودکار ساعت و … نیز هستند. ساعت‌های صنعتی از نظر مکانیزم به دو گروه الکترومکانیکی و دیجیتال و از نظر بازه‌ی قابل کنترل در مدل‌های یک ساعته، روزانه، هفتگی و سالانه ساخته می‌شوند. در مقالات این بخش به بررسی انواع ساعت‌ها و موارد استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی