Home / تایمرهای الکترونیک

تایمرهای الکترونیک

در مدارهای فرمان وظیفه‌ی زمان گیری بعد از یک رخداد خاص بر عهده‌ی تایمر است. این قطعه با وصل تغذیه و یا دریافت یک سیگنال مشخص شروع به کار کرده و بعد از زمان گیری، یک یا چند پلاتین را در مدار تغییر می‌دهد.
تایمرها از نظر مکانیزم، روش زمان گیری، نصب و … در مدل‌های بسیار متنوعی ساخته می‌شوند. به عنوان مثال از نظر ساختار فیزیکی یا مکانیزم می‌توان تایمرها را به گروه‌های مکانیکی، روغنی، بادی، الکترومکانیکی و الکترونیکی تقسیم کرد. لازم به ذکر است که یکی از پر کاربردترین تایمرهای بادی، مدل کنتاکتوری آن است. این تایمر که در کتاب کلیدهای فشار ضعیف بررسی شده، روی کنتاکتور قرار گرفته و بدون نیاز به تغذیه است.

با توجه به این‌که که امروزه بیشتر تجهیزات زمان گیری از نوع الکترونیک هستند، در این بخش به بررسی انواع تایمرهای الکترونیک می‌پردازیم. در نظر داشته باشید که بیشتر تعاریف در مورد زمان سنجی یکسان بوده و به مکانیزم تایمر ارتباطی ندارد. تایمرهای الکترونیک برای کار کردن به یک منبع تغذیه نیاز دارند. این منبع معمولا از طریق مدار فرمان به صورت‌های AC، DC یا AC/DC در رنج‌های مختلف تامین می‌شود. تایمرهای ساده با برقراری منبع تغذیه شروع به زمان گیری کرده و سپس مدار را تغییر می‌دهند. دیاگرام منبع تغذیه یا بوبین تایمر با توجه به نوع زمان گیری آن متفاوت بوده ولی به صورت کلی با پایانه‌های A1 و A2 مشخص می‌شود.
در تایمرهای پیچیده علاوه بر منبع تغذیه از ورودی‌های دیگری جهت شروع زمان گیری، ریست، توقف و … نیز استفاده می‌شود. در این نوع تایمرها تغذیه‌ی الکتریکی به صورت دائم برقرار بوده و ورودی‌های ذکر شده جهت کار تایمر در مدار فرمان تغییر داده می‌شوند. در مقالات زیر با انواع تایمرهای الکترونیک، تنظیمات، زمان گیری و … آشنا شده و مثال‌هایی را بررسی می‌کنیم.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی