Home / کنترل سطح مایعات

کنترل سطح مایعات

در صنایع مختلف مانند شرکت‌های آب و فاضلاب، تصفیه خانه‌ها، دامداری‌ها، صنایع کشاورزی‌، غذایی، پزشکی و … از مایعات با ترکیب‌های مختلف در حجم‌های بسیار بالا استفاده می‌شود. مایعات یا به طور طبیعی از چاه‌ها استخراج شده و یا در مخزن‌های مختلف مانند استخر، منبع‌های بتونی، پلاستیکی، فلزی و … نگه‌داری می‌شوند. در صنایع مختلف جهت انتقال مایعات، مدیریت سطح یا حجم آن‌ها از الکتروپمپ‌ها، شیرها، دریچه‌های ورودی، خروجی و … استفاده ‌می‌شود. در سیستم‌های انتقال و مدیریت مایعات باید این موارد را مد نظر داشته باشیم:

  • انتقال بیش از حد مایعات در مخازن باعث سرریز شدن آن‌ها و از دست رفتن سرمایه یا بروز حادثه می‌شود.
  • تخلیه‌ی بیش از حد مخازن و اصطلاحا خشک کار کردن پمپ‌ها باعث بروز صدمات جدی در آن‌ها می‌شود.
  • تخلیه‌ی مخازن باعث ورود هوا به سیستم‌های انتقال مایعات شده و اشکالات جدی در پی آن ایجاد خواهد شد.
  • عدم اطلاع از سطح مایع داخل مخزن باعث بروز خسارت‌های بعدی خواهد شد.
  • عدم اطلاع از ترکیب مایعات با ترکیب‌های مختلف می‌تواند باعث بروز خسارت شود.
  • نزدیکی به برخی از مایعات به دلایل مختلف مانند آلودگی، دما، حجم و … می‌تواند برای انسان خطرناک باشد.

با توجه به موارد ذکر شده و دلایل دیگری که می‌تواند بر اساس شرایط محیط یا نوع مایعات تغییر کند، استفاده از نیروی انسانی برای کنترل در این بخش، پر چالش بوده و بهتر است از کنترل خودکار استفاده کنیم. در سیستم‌های انتقال و مدیریت مایعات از تجهیزات الکتریکی مختلفی استفاده می‌شود ولی به صورت کلی این تجهیزات از نظر خروجی الکتریکی به دو گروه دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شوند. تفاوت ورودی و خروجی‌های الکتریکی از نظر دیجیتال یا آنالوگ بودن را می توانید در مقاله ی بخش های یک مدار فرمان مطالعه کنید.

تجهیزات دیجیتال هنگامی استفاده می‌شوند که فقط بخواهیم از وجود مایع در سطح‌های حداقل و حداکثر اطلاع داشته و فرمان‌های الکتریکی را در این زمینه صادر کنیم. البته در برخی نمونه‌های دیجیتال می‌توان از سطوح مختلف مانند نصف، نزدیک به حداقل و نزدیک به حداثکر نیز استفاده کرد. به عبارت ساده‌تر تجهیزات دیجیتال نمی‌توانند برای کنترل حجم دقیق مایع منتقل شده یا ذخیره شده استفاده شوند. انواع فلوترهای ساچمه‌ای، الکترونیک و شناور از تجهیزات دیجیتالی هستند که می‌توانند برای روشن و خاموش کردن پمپ‌ها یا باز و بسته کردن شیرها استفاده شوند.
در طرف مقابل سیستم‌های آنالوگ می‌توانند برای کنترل سطح مایعات به صورت دقیق و پیوسته استفاده شوند. این تجهیزات قابلیت استفاده‌ی مستقیم در مدار فرمان را نداشته و باید به انواع کنترلرهای منطقی مانند PLC ها و … متصل شوند. انواع سنسورهای خازنی، سنسورهای مافوق صوت و سنسورهای نوری از تجهیزات آنالوگ در کنترل سطح مایعات هستند. در مقالات این بخش با انواع تجهیزات دیجیتال در زمینه‌ی کنترل سطح مایعات آشنا شده و ساختمان، نصب و سیم‌بندی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی