Home / سیستم های اخباری

سیستم های اخباری

با پیچیده‌تر شدن مدارها، این سوال‌ها ایجاد می‌شود: که آیا انسان به ارتباط دو طرفه با تأسیسات الکتریکی نیاز دارد؟ حالت‌های مختلف تأسیسات الکتریکی چگونه برای ما مشخص می‌شوند؟ چگونه متوجه شویم که ماشین یا مدار در حالت عادی، خطا، اخطار و … است؟ اگر به موقع از یک رخداد مطلع نشویم چه اشکالاتی پیش خواهد آمد؟

انسان دارای پنج حس برای ارتباط با دنیای پیرامون خود می‌باشد اما نمی‌تواند از تمام آن‌ها برای برقراری یک ارتباط ایمن با تأسیسات الکتریکی استفاده کند. به عنوان مثال شما نمی‌توانید با لمس یا مزه کردن یک سیم، وجود یا عدم وجود ولتاژ در آن را تشخیص دهید چون این کار می‌تواند مرگ‌بار باشد. تنها دو حس دیداری و شنیداری برای ارتباط ایمن با مدارهای الکتریکی مناسب هستند و به همین علت، تجهیزات اخباری بر اساس این دو حس ساخته می‌شوند.

در تأسیساتی که اهمیت بالایی ندارند معمولا از انواع چراغ سیگنال برای مشخص کردن وضعیت‌های مختلف سیستم استفاده می‌شود. این چراغ‌ها می‌توانند مستقیم روی تجهیزات قرار گرفته و یا در یک محل و به صورت گروهی نصب شوند. سیگنال‌های نورانی به توجه کامل نیاز دارند؛ یعنی باید برای بررسی حالت‌های مختلف دیده شوند. این کار به حضور کامل یک اپراتور در محل تأسیسات نیاز دارد. با بزرگ‌تر شدن تأسیسات و یا افزایش حساسیت آن‌ها، دیگر استفاده از سیگنال‌های نوری کافی نبوده و از آلارم‌های شنیداری مانند انواع زنگ و آژیر نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال در تأسیسات حساس و هنگامی که به توجه اپراتور نیاز باشد، علاوه بر روشن شدن یک یا چند لامپ، یک آژیر هم به صدا درمی‌آید تا رخداد مورد نظر به سرعت بررسی شود. با این کار اپراتور به مرکز احضار شده و خطا را به سرعت پیگیری می‌کند. با توجه به حساسیت سیستم‌های اخباری، در مقالات زیر با انواع، نحوه‌ی انتخاب، نصب و سیم‌بندی آن‌ها آشنا می‌شویم.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی