Home / تشخیص موقعیت و جابه جایی

تشخیص موقعیت و جابه جایی

انسان می‌تواند یک مدار را راه اندازی، کنترل و متوقف کند. در مدارهای ساده این کارها توسط انواع شستی، جوی استیک، ریموت و … صورت می‌گیرد؛ اما تمام مدارها ساده نبوده و به بخش‌های کنترلی و حفاظتی بیشتری نیاز دارند. به عنوان مثال با توجه به پیچیده شدن مدارها، بیشتر اوقات نیاز است که موقعیت قطعات، میزان جابه‌جایی، کمیت‌های الکتریکی مانند ولتاژ و جریان، کمیت‌های فیزیکی و محیطی مانند سطح، دما، رطوبت، زمان و … به دقت اندازه‌گیری شوند.
همان‌طور که می‌دانیم انسان دارای ضریب خطای بالایی است و نمی‌تواند با حواس پنج‌گانه‌ی خود کمیت‌ها را به دقت اندازه‌گیری کند. مثلا ما نمی‌توانیم بدون ابزار میزان دقیق زمان، درجه حرارت محیط، رطوبت و … را اندازه‌گیری کرده و بر اساس آن تغییری در مدارهای الکتریکی ایجاد کنیم. از طرفی ما به زمان استراحت نیاز داشته و نمی‌توانیم در تمام ساعات روز و تمام روزهای هفته با سطح هوشیاری بالا در حال کار باشیم. در نظر داشته باشید که در برخی مدارها یک خطای کوچک ما می‌تواند صدمات و هزینه‌های زیادی در پی داشته باشد پس باید به دنبال راه بهتری باشیم.
برای رفع تمام مشکلات ذکر شده، باید از تجهیزات دیگر در کنترل مدارهای الکتریکی استفاده شود. این تجهیزات باید بتوانند با دقت و در تمام ساعات به صورت یکسان و متوالی کار کنند. با قرار دادن این قطعات به جای انسان، می‌توانیم مدارهای اتوماتیک و دقیقی طراحی کنیم که ضمن انجام صحیح پروسه‌ها، سرعت و ایمنی را هم افزایش دهند.

همچنین در بسیاری از تأسیسات الکتریکی مانند آسانسور، جرثقیل، نوار نقاله، ربات و … قسمت‌های متحرک زیادی وجود دارد. در این تجهیزات میزان حرکت، جهت و قرار گرفتن قسمت‌های متحرک در نقطه‌های مختلف باید به دقت، اندازه‌گیری و کنترل شود. برای پایش حرکت و جابه‌جایی در تأسیسات از قطعات مختلفی مانند کلیدهای مکانیکی، سنسورهای دیجیتال، آنالوگ، انکودر و … استفاده می‌شود. در مقلات زیر برخی از قطعات تشخیص و کنترل موقعیت به صورت دیجیتال بررسی شده‌اند.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی تجهیزات کنترل و فرمان، تالیف مثلث زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی تجهیزات کنترل و فرمان نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی