پست اختصاصی چیست؟

پست اختصاصی

تغذیه‌ی مشترکین ولتاژ اولیه با توان کمتر از ۲ مگاوات، معمولاً از نزدیک‌ترین شبکه‌ی عمومی فشار متوسط(ممکن است قوانین مربوط به مقدار توان درخواستی و روش دریافت آن در شرکت‌های توزیع متفاوت باشد.)با لوازم اندازه‌گیری هوایی و یا زمینی انجام می‌شود. درروش دوم، مشترک محل احداث پست زمینی اصلی، کیوسک، پدمانتد و … را در اختیار شرکت توزیع قرار داده و آن را تجهیز می‌کند. این پست ازنظر ساختمان یا سازه، تجهیزات فشار متوسط، حفاظت، لوازم اندازه‌گیری و … باید با استانداردهای محلی و منطقه‌ای مطابقت داشته باشد.

پست‌های زمینی مربوط به مشترکین ولتاژ اولیه معمولاً ازنظر دسترسی به تجهیزات فشار متوسط به دو قسمت مجزا تقسیم‌شده و دارای دو ورودی مستقل از یکدیگر هستند(این آرایش ممکن است در پست‌های کیوسک، پدمانتد، دفنی و … متفاوت بوده و یا یک پست مستقل مربوط به شرکت توزیع و یک پست دیگر مربوط به متقاضی احداث شود). در سمت شرکت توزیع سکسیونرهای ورودی و خروجی خط(RMU: Ring Main Unit)، بریکر اصلی و لوازم اندازه‌گیری فشار متوسط قرار داشته و وارد شدن به آن محدوده فقط برای بهره‌برداران شرکت برق مجاز است. در سمت متقاضی با توجه به نوع پست، تأسیسات و خواسته‌های وی می‌تواند تجهیزات مختلفی وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال در تصویر شماره‌ی زیر، شمای تک‌خطی دو دستگاه ترانسفورماتور قدرت با حفاظت فیوز ذوب شونده و بریکر در سمت متقاضی نمایش داده‌شده است.

پست اختصاصی

ابعاد، آرایش و نوع پست‌های زمینی و اختصاصی با توجه به شرایط محیطی، توان خریداری‌شده و قوانین منطقه‌ای متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در برخی از پست‌ها تجهیزات مربوط به متقاضی مانند بریکر و ترانسفورماتور در ساختمان دیگری قرار داشته و کابل‌های خروجی بریکر مربوط به شرکت توزیع به آنجا هدایت می‌شود.

پلن های الکتریکی

گاهی ممکن است ترانسفورماتور نیز در ساختمان پست نصب‌شده و تنها کابل‌های خروجی فشار ضعیف آن به همراه یک جداکننده در اختیار متقاضی قرار بگیرد. طبق تصویر بالا لوازم اندازه‌گیری در این حالت می‌تواند قبل از ترانسفورماتور و یا در خروجی آن نصب شود.در مدل‌های دیگر ممکن است از پست‌های پیش‌ساخته مانند کیوسک یا پدمانتد استفاده شود که تمام تجهیزات کلید زنی، اندازه‌گیری، ترانسفورماتور و خروجی فشار ضعیف آن در یک سازه قرار دارند.

خطوط و پست های فشار متوسط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید