کلید چپ گرد و راست گرد تک فاز

کلید چپ گرد و راست گرد تک فاز

در تاسیسات الکتریکی نیاز است تا جهت گردش الکتروموتورهای تک فاز را عوض کنیم. در الکتروموتورهای سه فاز اگر جای دو فاز را عوض کنیم، جهت گردش تغییر می کند اما در الکتروموتورهای تک فاز کار به این سادگی نیست. حتما تا به حال دقت کرده اید که اگر جای فاز و نول را در یک الکتروموتور تک فاز عوض کنید هیچ تغییر جهتی رخ نمی دهد.

الکتروموتورهای تک فاز در مدل های بسیار متنوعی ساخته می شوند. موتورهای پرکاربرد در صنعت، دارای یک دسته سیم پیچ دائم و یک دسته سیم پیچ استارت هستند. این دو سیم پیچ در لحظه ی راه اندازی بین فاز و نول قرار می گیرند. نحوه ی اتصال این دو سیم پیچ به یکدیگر، در جهت گردش الکتروموتور مهم است.

برای تغییر جهت گردش الکتروموتور، باید سربندی یکی از سیم پیچ های دائم یا استارت را نسبت به یکدیگر عوض کنیم. اگر جای هر دو کلاف را به صورت هم زمان تغییر دهیم جهت گردش عوض نخواهد شد. سر بندی های مربوط به سیم پیچ استارت و سیم پیچ دائم در جعبه ترمینال موتور در دسترس هستند. برای تغییر در سر بندی موتور و در نتیجه جهت گردش آن، می توان از تجهیزات متنوعی از جمله کلید گردان استفاده کرد. ساختمان و علمکرد این کلید در ادامه به صورت کامل بررسی شده است.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *