کلید قدرت چیست؟

کلید قدرت چیست؟

کلیدهای قدرت برای قطع و وصل انواع بار و یا ایجاد تغییر در مسیر اصلی مدارها استفاده می شوند. کلیدها را می توان بر اساس سطح ولتاژ، توانایی قطع و وصل جریان، نوع و میزان بار متصل شده به آن، عملکرد، شرایط نصب و … دسته بندی کرد. در نظر داشته باشید که عبارت کلید، به تجهیزاتی گفته می شود که فاقد سیستم حفاظتی مانند اتصال کوتاه یا اضافه بار هستند. با توجه به تنوع مدارها و کلیدها، هنگام طراحی تاسیسات الکتریکی دو سوال بسیار مهم مطرح می شود:

 • چگونه یک کلید مناسب انتخاب کنیم؟
 • در صورت انتخاب اشتباه کلید، ممکن است چه پیامدهایی ایجاد شود؟

با توجه به حساسیت و قدرت مدار، انتخاب اشتباه کلید یا هر تجهیز دیگری می تواند باعث افزایش هزینه های تعویض، سرویس و نگه داری های بعدی و بروز حوادثی مانند انفجار، آتش سوزی و یا برق گرفتگی در حین بهره برداری شود. برای رفع این مشکلات و انتخاب یک کلید مناسب، باید اطلاعات کافی در چهار زمینه های زیر داشته باشیم:

 • شرایط مدار: در اولین مرحله باید شرایط الکتریکی مدار را مشخص کنیم. سطح ولتاژ، نوع بار و میزان جریان عبوری از المان های مهم در انتخاب کلیدها هستند. باید دقیقا مشخص کنیم که کلید در چه قسمتی از مدار قرار خواهد گرفت و وظیفه ای اصلی و فرعی آن چیست. کلید ممکن است به عنوان قطع و وصل کننده ی بار، کلید اصلی، اضطراری و یا ترکیبی از تمام موارد باشد.
 • شرایط محیط: بعد از مشخص کردن کمیت های الکتریکی باید کمیت های محیطی را بررسی کنیم. کلید در چه محلی، با چه روشی و در چه شرایطی نصب خواهد شد. نوع نصب کلید، سیم بندی ها، درجه حرارت، آلودگی ها، نوع بهره برداری، تعداد عملکرد کلید و … در انتخاب مدل کلید بسیار مهم هستند.
 • نیازهای متقاضی: کلید باید به گونه ای انتخاب شود تا بعد از قرار گیری در محل خود، تمام نیازهای فعلی و احتمال توسعه های بعدی را برآورده کند. در انتخاب کلید، نوع بهره برداری، شخص بهره بردار، نوع نصب، سادگی، ایمنی و … را حتما در نظر داشته باشید.
 • استانداردها: در انتها با توجه به محل جغرافیایی، نظر متقاضی و سیستم نظارت بر پروژه، نوع استاندارد مرجع را مشخص کنید. در استانداردهای متفاوت، المان های مختلفی برای انتخاب کلیدها در نظر گرفته شده است. قابل ذکر است که استانداردها در قوانین اصلی و ایمنی اختلاف زیادی با هم ندارند و فقط نوع تست ها و برخی کمیت ها در آن ها متفاوت است.

در ادامه موارد مهم در انتخاب کلید قدرت فشار ضعیف مانند نوع بار، توانایی قطع و وصل جریان و مدل کلیدها به صورت کامل بررسی شده است.

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

4 دیدگاه

 1. باسلام و تشکر بابت سایت خوبتون

  “عبارت کلید، به تجهیزاتی گفته می شود که فاقد سیستم حفاظتی مانند اتصال کوتاه یا اضافه بار هستند.”
  این جمله شما با قسمت اخر مقاله که بریکر رو به عنوان کلید معرفی کرده است در تناقض است؟؟؟

  • سلام. از نظر لطف شما ممنون هستیم. بریکر در واقع یک کلید مقاوم در برابر تنش های شدید جریانی بوده که به سیستم تشخیص خطا مجهز شده. ما می تونیم بریکر رو برای قطع و وصل بارها مثل دیگر کلیدها استفاده کنیم و به همین علت می تونه در گروه بندی کلیدها هم قرار بگیره.

 2. Bahmanyasbahman@gmail.com

  سلام

  لطفا به این دو سوال پاسخ دهید
  ۱)چطور میتوانیم فیوز مینیاتوری و فشنگی ، را برای وسایلی که جریان هجومی دارن مثل کولرها ، پمپ ها با توان بالا ، و….انتخاب کنیم که هم ایمنی رعایت شود و هم در حین راه اندازی فیوز ها نپرد یا نسوزد ( لطفا هم تئوری و هم در عمل بفرمایید )

  مثلا برای کولر ی که ۳۰ آمپر جریان کارکرد آن است واقعا یک فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر تیپ c
  کفایت میکند و یک فیوز فشنگی ۳۲ آمپر ؟؟؟ ( یعنی در حین استفاده و روشن شدن کولر فیوز مینیاتوری نمی پرد و فیوز فشنگی نمی سوزد ؟؟؟ )

  با تشکر فراوان برای راهنمایی هایتان

  • سلام. وقت بخیر. برای فیوزها و بریکرها تیپ های عملکردی وجود داره که منحنی های مختلفی از نظر میزان جریان قابل تحمل و زمان اون دارن. مثلا مینیاتوری تیپ C با جریان نامی ۳۲ آمپر ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی رو بالافاصله قطع میکنه اما در تیپ D این مقدار میشه ۱۰ تا ۲۰ برابر. برای کنترل ایمنی اینکه فیوز عمل می کنه یا نه باید امپدانس مدار اندازه گیری بشه و ببینیم در مواقع بروز اتصال کوتاه چه جریانی از مدار عبور می کنه. این مسائل در دوره های تصویری بریکرهای فشار ضعیف و تست های الزامی که به زودی عرضه خواهد شد به صورت کامل شرح داده شده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *