کنتاکتور و ساختمان آن

کنتاکتور و ساختمان آن

کنتاکتور یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات در مدارهای صنعتی است. این کلید در اندازه و مدل های مختلف برای قطع و وصل و یا ایجاد تغییر در مدارهای الکتریکی ساخته می شود. کنتاکتور دارای اجزای زیادی مانند بوبین، هسته ی آهنی، ترمینال و … می باشد. هر یک از قطعات داخلی کنتاکتور نقش و ساختمان خاصی داشته و در ادامه بررسی خواهند شد. (کنتاکتور از گروه کلیدهای قابل قطع و وصل تحت بار نامی بوده و تنها توسط جریان برق کنترل می شود. کنتاکتور بر خلاف دیگر کلیدها، با دست قابل قطع و وصل نیست.)

در تصویر زیر اجزای داخلی کنتاکتور را مشاهده می کنید. هر کدام از گزینه ها به ترتیب عبارتند از: (a) پوشش بین ترمینال های قدرت، (b) قاب بالایی، (c) کنتاکت متحرک کمکی، (d) کنتاکت متحرک قدرت، (e) هسته ی متحرک، (f) هسته ی ثابت، (g) قاب پایینی، (h) پوشش بالایی، (i) ترمینال پیچی و کنتاکت ثابت کمکی، (j) ترمینال پیچی و کنتاکت ثابت قدرت، (k) شاسی عایق جهت نگه داری تمام پلاتین های متحرک و اتصال آن ها به هسته ی متحرک، (l) بوبین و فنر بین دو هسته، (m) محافظ هسته، (n,m) نگهدارنده های هسته ی ثابت در قاب کنتاکتور، (o) فنر جهت نصب کنتاکتور روی ریل

محتوای محدود شده. / فقط اعضا میتوانند این پست را ببینند

مطالعه‌ی کامل مقاله نیاز به دارد. این کار کاملا رایگان بوده و در کمتر از یک دقیقه انجام می‌شود.

مقالات فوق برگرفته از کتاب کاغذی کلیدهای فشار ضعیف، تالیف مثلثبسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف زرد است. این بخش به صورت تصویری در بسته ی آموزشی کلیدهای فشار ضعیف نیز بررسی شده است. لطفا سرفصل ها و موضوعات آموزشی دیگر کتاب و بسته را مشاهده کنید.

    کتاب کاغذی         بسته‌ی آموزشی

2 دیدگاه

  1. pardis.simorgh2010@gmail.com

    من فایل پی دی اف این متن بالا را می خواهم. چطوری می تونم فایل پی دی اف این متن را داشته باشم؟

    • سلام. وقت به خیر. این مقاله قسمتی از کتاب کلیدهای فشار ضعیف هست. می تونید این کتاب رو تهیه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *